Her er de typiske danske phishing-ofre. Er du i farezonen?

Se hvem der snydes mest af phishing-mails rettet mod NemID og Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Danske netbrugere bliver jævnligt overfaldet af spammail-kampagner, hvor der fiskes efter følsomme oplysninger til NemID.

Oplysninger som brugernavn, password og indholdet af de nøglekort, som skaber tofaktorsikkerheden i den danske login-løsning, er eftertragtede data.

Sikkerhedsfirmaet CSIS overvåger disse angreb både for at forhindre de mange mails i at nå frem og for at ødelægge de servere, der står bag.

Ligeledes har sikkerhedsfolkene samlet tallene i en statistik, der fortæller om, hvem der falder for de it-kriminelles fiskerier.

Tallene er et sammenkog fra fem spam-kampagner, hvor botnet har udsendt cirka 250.000 mails i hvert phishing-angreb.

Samlet set i størrelsesordenen 1,25 millioner falske mails.

Læs også: Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

117 er blevet lokket

På den lyse side er der blot tale om, at 117 personer er blevet lokket til at sende alle oplysninger, herunder et foto af nøglekortet, til fiskerne.

Læs også: Sådan beskytter du dig mod angreb i din netbank

I procent er det et ret lille tal i forhold til antallet af mails, men dog nok til at phishing stadig er en ganske god forretning for de kriminelle, skriver CSIS.

Hvis man ser på, hvem der bliver lokket i fælden, er det mænd i aldersgruppen 65 til 74 år, som topper listen.

"Vi er ikke overrasket over, at det primært er ældre, som falder for disse kampagner, da mange nye internet-brugere er i denne aldersgruppe," skriver Peter Kruse fra CSIS i forbindelse med oversigten.

De yngre netbrugere viser en betydelig større kritisk sans over for de falske mails.

Sikkerhedsfirmaet opfordrer i øvrigt til, at man har styr på sine opdateringer til de programmer, der er installeret på computeren, for at opnå højere it-sikkerhed.

Læs også:

Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko

Afslørende opgørelse: Sådan rammer phishing danskerne

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland