Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Her er de typiske danske phishing-ofre. Er du i farezonen?

Se hvem der snydes mest af phishing-mails rettet mod NemID og Danmark.

Danske netbrugere bliver jævnligt overfaldet af spammail-kampagner, hvor der fiskes efter følsomme oplysninger til NemID.

Oplysninger som brugernavn, password og indholdet af de nøglekort, som skaber tofaktorsikkerheden i den danske login-løsning, er eftertragtede data.

Sikkerhedsfirmaet CSIS overvåger disse angreb både for at forhindre de mange mails i at nå frem og for at ødelægge de servere, der står bag.

Ligeledes har sikkerhedsfolkene samlet tallene i en statistik, der fortæller om, hvem der falder for de it-kriminelles fiskerier.

Tallene er et sammenkog fra fem spam-kampagner, hvor botnet har udsendt cirka 250.000 mails i hvert phishing-angreb.

Samlet set i størrelsesordenen 1,25 millioner falske mails.

Læs også: Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

117 er blevet lokket

På den lyse side er der blot tale om, at 117 personer er blevet lokket til at sende alle oplysninger, herunder et foto af nøglekortet, til fiskerne.

Læs også: Sådan beskytter du dig mod angreb i din netbank

I procent er det et ret lille tal i forhold til antallet af mails, men dog nok til at phishing stadig er en ganske god forretning for de kriminelle, skriver CSIS.

Hvis man ser på, hvem der bliver lokket i fælden, er det mænd i aldersgruppen 65 til 74 år, som topper listen.

"Vi er ikke overrasket over, at det primært er ældre, som falder for disse kampagner, da mange nye internet-brugere er i denne aldersgruppe," skriver Peter Kruse fra CSIS i forbindelse med oversigten.

De yngre netbrugere viser en betydelig større kritisk sans over for de falske mails.

Sikkerhedsfirmaet opfordrer i øvrigt til, at man har styr på sine opdateringer til de programmer, der er installeret på computeren, for at opnå højere it-sikkerhed.

Læs også:

Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko

Afslørende opgørelse: Sådan rammer phishing danskerne




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere