Her er de typiske danske phishing-ofre. Er du i farezonen?

Se hvem der snydes mest af phishing-mails rettet mod NemID og Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Danske netbrugere bliver jævnligt overfaldet af spammail-kampagner, hvor der fiskes efter følsomme oplysninger til NemID.

Oplysninger som brugernavn, password og indholdet af de nøglekort, som skaber tofaktorsikkerheden i den danske login-løsning, er eftertragtede data.

Sikkerhedsfirmaet CSIS overvåger disse angreb både for at forhindre de mange mails i at nå frem og for at ødelægge de servere, der står bag.

Ligeledes har sikkerhedsfolkene samlet tallene i en statistik, der fortæller om, hvem der falder for de it-kriminelles fiskerier.

Tallene er et sammenkog fra fem spam-kampagner, hvor botnet har udsendt cirka 250.000 mails i hvert phishing-angreb.

Samlet set i størrelsesordenen 1,25 millioner falske mails.

Læs også: Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

117 er blevet lokket

På den lyse side er der blot tale om, at 117 personer er blevet lokket til at sende alle oplysninger, herunder et foto af nøglekortet, til fiskerne.

Læs også: Sådan beskytter du dig mod angreb i din netbank

I procent er det et ret lille tal i forhold til antallet af mails, men dog nok til at phishing stadig er en ganske god forretning for de kriminelle, skriver CSIS.

Hvis man ser på, hvem der bliver lokket i fælden, er det mænd i aldersgruppen 65 til 74 år, som topper listen.

"Vi er ikke overrasket over, at det primært er ældre, som falder for disse kampagner, da mange nye internet-brugere er i denne aldersgruppe," skriver Peter Kruse fra CSIS i forbindelse med oversigten.

De yngre netbrugere viser en betydelig større kritisk sans over for de falske mails.

Sikkerhedsfirmaet opfordrer i øvrigt til, at man har styr på sine opdateringer til de programmer, der er installeret på computeren, for at opnå højere it-sikkerhed.

Læs også:

Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko

Afslørende opgørelse: Sådan rammer phishing danskerne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS