Her er de typiske danske phishing-ofre. Er du i farezonen?

Se hvem der snydes mest af phishing-mails rettet mod NemID og Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Danske netbrugere bliver jævnligt overfaldet af spammail-kampagner, hvor der fiskes efter følsomme oplysninger til NemID.

Oplysninger som brugernavn, password og indholdet af de nøglekort, som skaber tofaktorsikkerheden i den danske login-løsning, er eftertragtede data.

Sikkerhedsfirmaet CSIS overvåger disse angreb både for at forhindre de mange mails i at nå frem og for at ødelægge de servere, der står bag.

Ligeledes har sikkerhedsfolkene samlet tallene i en statistik, der fortæller om, hvem der falder for de it-kriminelles fiskerier.

Tallene er et sammenkog fra fem spam-kampagner, hvor botnet har udsendt cirka 250.000 mails i hvert phishing-angreb.

Samlet set i størrelsesordenen 1,25 millioner falske mails.

Læs også: Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

117 er blevet lokket

På den lyse side er der blot tale om, at 117 personer er blevet lokket til at sende alle oplysninger, herunder et foto af nøglekortet, til fiskerne.

Læs også: Sådan beskytter du dig mod angreb i din netbank

I procent er det et ret lille tal i forhold til antallet af mails, men dog nok til at phishing stadig er en ganske god forretning for de kriminelle, skriver CSIS.

Hvis man ser på, hvem der bliver lokket i fælden, er det mænd i aldersgruppen 65 til 74 år, som topper listen.

"Vi er ikke overrasket over, at det primært er ældre, som falder for disse kampagner, da mange nye internet-brugere er i denne aldersgruppe," skriver Peter Kruse fra CSIS i forbindelse med oversigten.

De yngre netbrugere viser en betydelig større kritisk sans over for de falske mails.

Sikkerhedsfirmaet opfordrer i øvrigt til, at man har styr på sine opdateringer til de programmer, der er installeret på computeren, for at opnå højere it-sikkerhed.

Læs også:

Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko

Afslørende opgørelse: Sådan rammer phishing danskerne

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S