Minister skal stå skoleret i dag efter et hav af it-svipsere i Skat

Flere store it-problemer skal frem i lyset i dag på Christiansborg, efter at skatteministeren er blevet afkrævet en status over samtlige digitale projekter hos Skat.

Artikel top billede

Skatteminister Morten Østergaard (R) skal i dag på et åbent samråd på Christiansborg fremlægge status for alle Skats digitale projekter over for folketingets skatteudvalg.

Det skal han, fordi Venstres skatteordfører Torsten Schack Pedersen mener, at it-projekterne i flere tilfælde sejler hos Skat.

Torsten Schack Pedersen har derfor indkaldt ministeren til samrådet. 

"Ligene bliver jo ved med at vælte ud af skabet, og nu må vi altså have et overblik over, hvordan det går med Skats digitale projekter," siger Torsten Schack Pedersen til Computerworld.

EFI og de andre skæverter

Venstres skatteordfører fremhæver blandt andet det store og stærkt forsinkede EFI-projekt, der har kostet godt 900 millioner kroner i mistede skatteindtægter, efter at det offentliges krav mod borgerne er blevet forældede. 

"EFI skulle jo ellers have været det store dyr i åbenbaringen, og den slags sager er der for mange af. Alt for mange," lyder det fra Torsten Schack Pedersen.

Han nævner også, at Skat for nylig har udsendt rykkere til 11.300 danskere med ubetalte bilafgifter, som er stærkt forsinkede på grund af problemer med it-mekanikken i Skats Motorregister.

"Med dagens statusrapport kan vi jo se nærmere på de konkrete problemer, og så kan vi gribe ind, inden det er for sent," siger Torsten Schack Pedersen.

Se samrådet på nettet

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra Skats it-direktør Jan Topp Rasmussen angående den liste, som skatteminister Morten Østergaard skal læse op fra til Skatteudvalget.

It-direktøren ønsker dog ikke at udtale sig til pressen, før samrådet er overstået.

Samrådet finder sted omkring klokken 15 og vil blive vist direkte på Folketingets hjemmeside.

Læs også:
Få så stoppet de offentlige it-skandaler - det kan ikke blive ved

Fejl i dansk it-system koster en halv milliard kroner

It-koks koster Skat 900 millioner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice