Minister skal stå skoleret i dag efter et hav af it-svipsere i Skat

Flere store it-problemer skal frem i lyset i dag på Christiansborg, efter at skatteministeren er blevet afkrævet en status over samtlige digitale projekter hos Skat.

Artikel top billede

Skatteminister Morten Østergaard (R) skal i dag på et åbent samråd på Christiansborg fremlægge status for alle Skats digitale projekter over for folketingets skatteudvalg.

Det skal han, fordi Venstres skatteordfører Torsten Schack Pedersen mener, at it-projekterne i flere tilfælde sejler hos Skat.

Torsten Schack Pedersen har derfor indkaldt ministeren til samrådet. 

"Ligene bliver jo ved med at vælte ud af skabet, og nu må vi altså have et overblik over, hvordan det går med Skats digitale projekter," siger Torsten Schack Pedersen til Computerworld.

EFI og de andre skæverter

Venstres skatteordfører fremhæver blandt andet det store og stærkt forsinkede EFI-projekt, der har kostet godt 900 millioner kroner i mistede skatteindtægter, efter at det offentliges krav mod borgerne er blevet forældede. 

"EFI skulle jo ellers have været det store dyr i åbenbaringen, og den slags sager er der for mange af. Alt for mange," lyder det fra Torsten Schack Pedersen.

Han nævner også, at Skat for nylig har udsendt rykkere til 11.300 danskere med ubetalte bilafgifter, som er stærkt forsinkede på grund af problemer med it-mekanikken i Skats Motorregister.

"Med dagens statusrapport kan vi jo se nærmere på de konkrete problemer, og så kan vi gribe ind, inden det er for sent," siger Torsten Schack Pedersen.

Se samrådet på nettet

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra Skats it-direktør Jan Topp Rasmussen angående den liste, som skatteminister Morten Østergaard skal læse op fra til Skatteudvalget.

It-direktøren ønsker dog ikke at udtale sig til pressen, før samrådet er overstået.

Samrådet finder sted omkring klokken 15 og vil blive vist direkte på Folketingets hjemmeside.

Læs også:
Få så stoppet de offentlige it-skandaler - det kan ikke blive ved

Fejl i dansk it-system koster en halv milliard kroner

It-koks koster Skat 900 millioner

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S