Næsten en million danske CPR-numre blotlagt på nettet

Staten har ved en fejl begået en af Danmarkshistoriens største CPR-lækager.

Artikel top billede

Økonomi- og Indenrigsministeriet har ved en fejl afsløret CPR-numrene på 900.000 danskere.

Det skriver Børsen, som beretter, at fejlen opstod onsdag via den såkaldte Robinson-liste over danskere, der ikke ønsker reklamer i form af såkaldte direct mails i deres postkasse.

Fejlen er ifølge avisen sket hos CSC, som genererer Robinson-listen for CPR-kontoret.
 
Opdaget af en bruger
Blotlægningen af de mange CPR-numre blev ifølge Børsen opdaget af Finn Gilling fra it-virksomheden Gilling ApS, som i godt et årti har arbejdet med personfølsomme data i forbindelse med sin rolle som statens distributør af ejendomsoplysninger.

Han loggede ind på CPR-kontorets Robinson-liste og kunne konstatere, at listen ikke kun var forsynet med navn og adresser, men denne gang også med CPR-numre.

"Vi reagerer med det samme og skriver til CPR-kontoret, at der er kommet CPR-numre på listen. Vi fik først klokken 19.29 svar fra CPR-kontoret om, at listen var taget ned," forklarer Finn Gilling til Børsen.

"Min opfattelser er, at det danske CPR-nummer-system er så kompromitteret, at CPR-nummeret alene ikke mere bør kunne benyttes til nogen former for online-transaktioner," siger Finn Gilling.

Sidste gang CPR-registret var udsat for en stor data-skandale, var i forbindelse med CSC-hacket i sommeren 2013, da omkring fire millioner CPR-numre røg i hænderne på hackere.

Læs også:

Sådan blev 900.000 CPR-numre blottet på nettet 

CPR-numre flyder frit på nettet

Hemmelig rapport: Her er CPR-nummerets afløser

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect