Så enorme mængder data har CSC-hackerne stjålet hos politiet

Millionvis af danske CPR-numre er blevet downloadet og kopieret i den store CSC-hackerskandale. Rigspolitichef siger, at der ikke er nogen grund til bekymring, selv om han undrer sig over CSC's sikkerhed.

Artikel top billede

Alle danskere med et kørekort har angiveligt fået stjålet deres CPR-numre.

Det er sket i forbindelse med det store hackerangreb, der er blevet begået på Rigspolitiets dataregistre hos it-leverandøren CSC i perioden fra april til august 2012.

Derudover er der en række andre oplysninger om eksempelvis eftersøgte danskere i Schengen-samarbejdet, som har fået stjålet deres personoplysninger.

Det fortæller rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg på et improviseret pressemøde foran Rigspolitiets bygning i København.

Fire millioner CPR-numre 

Han vurderer, at op mod fire millioner CPR-numre kan være blevet downloadet og kopieret i forbindelse med hackerangrebene.

Jens Henrik Højbjerg maner dog til besindighed, da han understreger, at CPR-numrene ikke umiddelbart kan knyttes sammen med navne, og at data desuden har været krypterede.

"Der er derfor ingen grund til bekymring," siger rigspolitichefen til de fremmødte journalister.

Rigspolitichefen forklarer, at han umiddelbart ikke ser nogen grund til at kontakte de berørte danskere, da der indtil videre ikke er konstateret misbrug af nogen art.

Alligevel opfordrer han alle til at vise agtpågivenhed over for fremtidige hændelser, som virker mystiske.

Undrer sig over CSC

Trods sin panikafvisende attitude er Jens Henrik Højbjerg ikke sen til at udtrykke betænkeligheder for sikkerheden hos rigspolitiets it-leverandør CSC.

"Jeg er meget, meget bekymret for, at den slags overhovedet kan finde sted, og dette er en meget, meget alvorlig sag," lyder det fra Jens Henrik Højbjerg.

Han fortsætter:

"Vi forventer jo, at CSC har den højeste sikkerhed på det her område, så vi er meget ærgerlige over, at det er sket. Men vi arbejder også hårdt på at sikre, at det ikke kan ske igen," fortæller Jens Henrik Højbjerg om den store data-fadæse.

Anholdelser og ransagninger

Indtil videre er sagen kulmineret med, at politiet i Danmark har udstedt en udleveringsbegæring på den svenske Pirate Bay-stifter Gottfrid Svartholm Warg, mens en dansk statsborger i dag sidder i grundlovsforhør i Retten ved Frederiksberg sigtet for hackerangrebene.

Politiet har undervejs i sin efterforskning beslaglagt pc'er, papirer og ikke mindst datadokumenter fra de millionvis af downloads af CPR-numre, som blandt andet er sket fra Motorkøretøjsregistret.

Sagen udspringer af svensk efterforskning på Gottfrid Svartholm Warg formodede indbrud på Logica-servere (nu CGI) og netbank-indbrud hos Nordea, hvor motiverne angiveligt har været af økonomisk art.

Jens Henrik Højbjerg ønsker på nuværende tidspunkt ikke at spekulere i motiver i CSC-sagen.

"Det er på nuværende fuldstændig umuligt at sige noget om motiver, men det kan jo eksempelvis enten være økonomisk motiveret eller for at vise, at man kan komme ind i centrale registre," lyder det fra rigspolitichefen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S