Malware krypterer populær NAS-server og kræver løsesum

Synology's NAS-systemer bliver i øjeblikket angrebet af malware, som overtager og krypterer ens data. Synology har endnu ingen konkret løsning, men her er, hvad de foreslår du gør.

Artikel top billede

Synology's NAS-systemer er under angreb af en malware kaldet SynoLocker, som går ind og krypterer indholdet på ens NAS.

Det forklarer Synology selv i en opdatering omkring problemet, som har været kendt et par dage.

Synology forklarer, at det specifikt handler om NAS-enheder, der kører en ældre version af DSM-softwaren (DSM 4.3-3810 eller ældre), hvor et sikkerhedshul kan brydes. Hullet blev fikset tilbage i december 2013, men det kræver selvfølgelig, at man har opdateret til seneste software.

Samtidig fortæller The Register også, at det skulle ske igennem portene 5000 og 5001. Synology opfordrer til at lukke netop disse porte.

Kræver løsesum i form af bitcoins
Synolocker er en malware, som låser dataene på ens NAS og kræver efterfølgende 0,6 Bitcoin (svarende til næsten 2.000 kroner), før den kan åbnes op igen.

Skulle du være så uheldig at være ramt af SynoLocker, skal du ifølge Synology, som vi ellers har rost for at have nogle af de bedste NAS-servere på markedet, slukke din NAS-server og kontakte Synologys supportafdeling med det samme.

Du kan se det ved, at når du forsøger at logge ind i DSM, vil der komme en besked op om, at dataene er krypterede. Programmet SynoLocker vil køre i Ressource Monitoren.

Er du endnu ikke blevet ramt, opfordres du til at opdatere hurtigst muligt til den nyeste form for DSM via DSM's kontrolpanel.

Læs også: Test: Synology 1813+ er en toplækker NAS

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S