Malware krypterer populær NAS-server og kræver løsesum

Synology's NAS-systemer bliver i øjeblikket angrebet af malware, som overtager og krypterer ens data. Synology har endnu ingen konkret løsning, men her er, hvad de foreslår du gør.

Artikel top billede

Synology's NAS-systemer er under angreb af en malware kaldet SynoLocker, som går ind og krypterer indholdet på ens NAS.

Det forklarer Synology selv i en opdatering omkring problemet, som har været kendt et par dage.

Synology forklarer, at det specifikt handler om NAS-enheder, der kører en ældre version af DSM-softwaren (DSM 4.3-3810 eller ældre), hvor et sikkerhedshul kan brydes. Hullet blev fikset tilbage i december 2013, men det kræver selvfølgelig, at man har opdateret til seneste software.

Samtidig fortæller The Register også, at det skulle ske igennem portene 5000 og 5001. Synology opfordrer til at lukke netop disse porte.

Kræver løsesum i form af bitcoins
Synolocker er en malware, som låser dataene på ens NAS og kræver efterfølgende 0,6 Bitcoin (svarende til næsten 2.000 kroner), før den kan åbnes op igen.

Skulle du være så uheldig at være ramt af SynoLocker, skal du ifølge Synology, som vi ellers har rost for at have nogle af de bedste NAS-servere på markedet, slukke din NAS-server og kontakte Synologys supportafdeling med det samme.

Du kan se det ved, at når du forsøger at logge ind i DSM, vil der komme en besked op om, at dataene er krypterede. Programmet SynoLocker vil køre i Ressource Monitoren.

Er du endnu ikke blevet ramt, opfordres du til at opdatere hurtigst muligt til den nyeste form for DSM via DSM's kontrolpanel.

Læs også: Test: Synology 1813+ er en toplækker NAS

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S