Medie: Apple på trapperne med Visa-betaling i ny iPhone

Ny NFC-chip i den kommende iPhone 6 skal bane vejen for smarte mobilbetalinger for Apple-kunderne. Få her det store overblik over fremtidens mobile betalingsløsninger.

Artikel top billede

Rygterne om it-selskabet Apples kommende produkter i selskabets store præsentationsshow om godt en uges tid siver fortsat ud på nettet i en lind strøm.

Det ventes, at æbleselskabet ud over præsentationen af to nye iPhones og et iWatch også er klar med en betalingsløsning i samarbejde med store kortfirmaer som Visa, Mastercard og American Express.

Det skriver Bloomberg.

Mediet beretter, at Apple for første gang vil introducere en NFC-chip (near field communication), der sammen med Apple-telefonens Touch ID og formentligt Apple-kontoen iTunes vil udgøre kernen i mobilbetalingen.

Hvordan og om Apples egen iBeacon-teknologi kommer i spil, melder historien ikke noget om.

Flere konkurrenter på banen

Apple er langt fra det eneste selskab, der inden længe kommer med bud på, hvordan fremtidens betalingsløsninger kan komme til at se ud.

Landets banker har forlængst introduceret mobilbetalinger mellem to mobile bankkunder med blandt andet Mobile Pay, og Danske Bank er desuden gået sammen med terminalproducenten Point om at lade danske kunder betale med NFC-chips.

PayPal har tidligere været på banen med en betalingsløsning til Apple-produkter, ligesom det svensk udviklede betalingskoncept iZettle i flere år har forsøgt at charmere sig ind hos de danske dankort-brugere. 

Du kan her få et samlet overblik over alle de løsninger, der banker på for at blive dit næste betalingsinstrument. 

Læs også: 

Sådan virker trådløs NFC-betaling i Danmark

Du kan blive medejer af næste generations betalingssystem

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec