Medie: Apple på trapperne med Visa-betaling i ny iPhone

Ny NFC-chip i den kommende iPhone 6 skal bane vejen for smarte mobilbetalinger for Apple-kunderne. Få her det store overblik over fremtidens mobile betalingsløsninger.

Artikel top billede

Rygterne om it-selskabet Apples kommende produkter i selskabets store præsentationsshow om godt en uges tid siver fortsat ud på nettet i en lind strøm.

Det ventes, at æbleselskabet ud over præsentationen af to nye iPhones og et iWatch også er klar med en betalingsløsning i samarbejde med store kortfirmaer som Visa, Mastercard og American Express.

Det skriver Bloomberg.

Mediet beretter, at Apple for første gang vil introducere en NFC-chip (near field communication), der sammen med Apple-telefonens Touch ID og formentligt Apple-kontoen iTunes vil udgøre kernen i mobilbetalingen.

Hvordan og om Apples egen iBeacon-teknologi kommer i spil, melder historien ikke noget om.

Flere konkurrenter på banen

Apple er langt fra det eneste selskab, der inden længe kommer med bud på, hvordan fremtidens betalingsløsninger kan komme til at se ud.

Landets banker har forlængst introduceret mobilbetalinger mellem to mobile bankkunder med blandt andet Mobile Pay, og Danske Bank er desuden gået sammen med terminalproducenten Point om at lade danske kunder betale med NFC-chips.

PayPal har tidligere været på banen med en betalingsløsning til Apple-produkter, ligesom det svensk udviklede betalingskoncept iZettle i flere år har forsøgt at charmere sig ind hos de danske dankort-brugere. 

Du kan her få et samlet overblik over alle de løsninger, der banker på for at blive dit næste betalingsinstrument. 

Læs også: 

Sådan virker trådløs NFC-betaling i Danmark

Du kan blive medejer af næste generations betalingssystem

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen