iZettle er tilbage i Danmark - kan modtage Visa-betalinger

Med krumspring er det nu alligevel lykkedes iZettle at komme tilbage på det danske marked med Visa/Dankort-betalinger.

Artikel top billede

Tidligere i år måtte iZettle slukøret meddele, at den meget populære smartphone-kortterminal ikke længere kunne bruges med Dankort-betalinger i Danmark.

Men nu er der grund til optimisme hos den svenske iværksætter-startup.

iZettle oplyser til ComON, at kortlæseren og tjenesten nu officielt er ude af betatest-perioden. Det betyder samtidigt også, at kortlæseren nu igen kan bruges med Visa/Dankort - og ikke kun Mastercard og Diners, der har en langt lavere udbredelse i Danmark.

iZettle er en tjeneste, der lader private overføre penge til hinanden, og lader firmaer tage imod kortbetalinger uden en almindelig Dankortautomat. 
iZettle er hurtigere at tage i brug end en traditionel betalingsløsning. Men overførslerne er ikke gratis. Der skal betales gebyr på 2,75 procent af det overførste beløb.
Selve kortlæseren koster 199 kroner i engangsbetaling.

Men det er ikke vores drømmeløsning

Selv om iZettle nu kan bruges med Dankort i Danmark, så er firmaet ikke 100 procent tilfreds. Ifølge ComONs oplysninger har iZettle fået kortfirmaets velsignelse og lever op til sikkerhedskrav ved at lave en aftale, der betyder, at Visa/Dankort-overførsler skal laves på en speciel facon i forhold til andre kort.

Faktisk anvender iZettle slet ikke kortlæseren til Visa/Dankort-betalinger. I stedet skal både sælger og køber finde telefonen frem og lave transaktionen som en form for netbetaling. Køberen modtager en sms, der åbner en hjemmeside, hvor han indtaster sine kortoplysninger.
Den fremgangsmetode opfylder Visas sikkerhedskrav og lever op til standarder på området (Payment Card Industry Data Security Standard - PCI DSS).
Firmaet forklarer hvordan Visa/Dankort-overførsler adskiller sig fra andre betalinger på firmaets engelske blog. 

"Indtil videre bliver Visa-overførsler i Danmark, Finland og Norge gennemført via køberens mobiltelefon, hvilket Visa Europa foretrækker. Det vigtigste for os er, at vi har bragt Visa-betalinger tilbage til de tre lande - til stor glæde for især private og små virksomheder," udtaler stifter og direktør Jacob de Geer.

iZettle er også til stede i Sverige og England.

LÆS OGSÅ: Derfor blev smart Dankort-app presset ud af Danmark 

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Horsens

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S