iZettle er tilbage i Danmark - kan modtage Visa-betalinger

Med krumspring er det nu alligevel lykkedes iZettle at komme tilbage på det danske marked med Visa/Dankort-betalinger.

Artikel top billede

Tidligere i år måtte iZettle slukøret meddele, at den meget populære smartphone-kortterminal ikke længere kunne bruges med Dankort-betalinger i Danmark.

Men nu er der grund til optimisme hos den svenske iværksætter-startup.

iZettle oplyser til ComON, at kortlæseren og tjenesten nu officielt er ude af betatest-perioden. Det betyder samtidigt også, at kortlæseren nu igen kan bruges med Visa/Dankort - og ikke kun Mastercard og Diners, der har en langt lavere udbredelse i Danmark.

iZettle er en tjeneste, der lader private overføre penge til hinanden, og lader firmaer tage imod kortbetalinger uden en almindelig Dankortautomat. 
iZettle er hurtigere at tage i brug end en traditionel betalingsløsning. Men overførslerne er ikke gratis. Der skal betales gebyr på 2,75 procent af det overførste beløb.
Selve kortlæseren koster 199 kroner i engangsbetaling.

Men det er ikke vores drømmeløsning

Selv om iZettle nu kan bruges med Dankort i Danmark, så er firmaet ikke 100 procent tilfreds. Ifølge ComONs oplysninger har iZettle fået kortfirmaets velsignelse og lever op til sikkerhedskrav ved at lave en aftale, der betyder, at Visa/Dankort-overførsler skal laves på en speciel facon i forhold til andre kort.

Faktisk anvender iZettle slet ikke kortlæseren til Visa/Dankort-betalinger. I stedet skal både sælger og køber finde telefonen frem og lave transaktionen som en form for netbetaling. Køberen modtager en sms, der åbner en hjemmeside, hvor han indtaster sine kortoplysninger.
Den fremgangsmetode opfylder Visas sikkerhedskrav og lever op til standarder på området (Payment Card Industry Data Security Standard - PCI DSS).
Firmaet forklarer hvordan Visa/Dankort-overførsler adskiller sig fra andre betalinger på firmaets engelske blog. 

"Indtil videre bliver Visa-overførsler i Danmark, Finland og Norge gennemført via køberens mobiltelefon, hvilket Visa Europa foretrækker. Det vigtigste for os er, at vi har bragt Visa-betalinger tilbage til de tre lande - til stor glæde for især private og små virksomheder," udtaler stifter og direktør Jacob de Geer.

iZettle er også til stede i Sverige og England.

LÆS OGSÅ: Derfor blev smart Dankort-app presset ud af Danmark 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S