iZettle er tilbage i Danmark - kan modtage Visa-betalinger

Med krumspring er det nu alligevel lykkedes iZettle at komme tilbage på det danske marked med Visa/Dankort-betalinger.

Artikel top billede

Tidligere i år måtte iZettle slukøret meddele, at den meget populære smartphone-kortterminal ikke længere kunne bruges med Dankort-betalinger i Danmark.

Men nu er der grund til optimisme hos den svenske iværksætter-startup.

iZettle oplyser til ComON, at kortlæseren og tjenesten nu officielt er ude af betatest-perioden. Det betyder samtidigt også, at kortlæseren nu igen kan bruges med Visa/Dankort - og ikke kun Mastercard og Diners, der har en langt lavere udbredelse i Danmark.

iZettle er en tjeneste, der lader private overføre penge til hinanden, og lader firmaer tage imod kortbetalinger uden en almindelig Dankortautomat. 
iZettle er hurtigere at tage i brug end en traditionel betalingsløsning. Men overførslerne er ikke gratis. Der skal betales gebyr på 2,75 procent af det overførste beløb.
Selve kortlæseren koster 199 kroner i engangsbetaling.

Men det er ikke vores drømmeløsning

Selv om iZettle nu kan bruges med Dankort i Danmark, så er firmaet ikke 100 procent tilfreds. Ifølge ComONs oplysninger har iZettle fået kortfirmaets velsignelse og lever op til sikkerhedskrav ved at lave en aftale, der betyder, at Visa/Dankort-overførsler skal laves på en speciel facon i forhold til andre kort.

Faktisk anvender iZettle slet ikke kortlæseren til Visa/Dankort-betalinger. I stedet skal både sælger og køber finde telefonen frem og lave transaktionen som en form for netbetaling. Køberen modtager en sms, der åbner en hjemmeside, hvor han indtaster sine kortoplysninger.
Den fremgangsmetode opfylder Visas sikkerhedskrav og lever op til standarder på området (Payment Card Industry Data Security Standard - PCI DSS).
Firmaet forklarer hvordan Visa/Dankort-overførsler adskiller sig fra andre betalinger på firmaets engelske blog. 

"Indtil videre bliver Visa-overførsler i Danmark, Finland og Norge gennemført via køberens mobiltelefon, hvilket Visa Europa foretrækker. Det vigtigste for os er, at vi har bragt Visa-betalinger tilbage til de tre lande - til stor glæde for især private og små virksomheder," udtaler stifter og direktør Jacob de Geer.

iZettle er også til stede i Sverige og England.

LÆS OGSÅ: Derfor blev smart Dankort-app presset ud af Danmark 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos