iZettle er tilbage i Danmark - kan modtage Visa-betalinger

Med krumspring er det nu alligevel lykkedes iZettle at komme tilbage på det danske marked med Visa/Dankort-betalinger.

Artikel top billede

Tidligere i år måtte iZettle slukøret meddele, at den meget populære smartphone-kortterminal ikke længere kunne bruges med Dankort-betalinger i Danmark.

Men nu er der grund til optimisme hos den svenske iværksætter-startup.

iZettle oplyser til ComON, at kortlæseren og tjenesten nu officielt er ude af betatest-perioden. Det betyder samtidigt også, at kortlæseren nu igen kan bruges med Visa/Dankort - og ikke kun Mastercard og Diners, der har en langt lavere udbredelse i Danmark.

iZettle er en tjeneste, der lader private overføre penge til hinanden, og lader firmaer tage imod kortbetalinger uden en almindelig Dankortautomat. 
iZettle er hurtigere at tage i brug end en traditionel betalingsløsning. Men overførslerne er ikke gratis. Der skal betales gebyr på 2,75 procent af det overførste beløb.
Selve kortlæseren koster 199 kroner i engangsbetaling.

Men det er ikke vores drømmeløsning

Selv om iZettle nu kan bruges med Dankort i Danmark, så er firmaet ikke 100 procent tilfreds. Ifølge ComONs oplysninger har iZettle fået kortfirmaets velsignelse og lever op til sikkerhedskrav ved at lave en aftale, der betyder, at Visa/Dankort-overførsler skal laves på en speciel facon i forhold til andre kort.

Faktisk anvender iZettle slet ikke kortlæseren til Visa/Dankort-betalinger. I stedet skal både sælger og køber finde telefonen frem og lave transaktionen som en form for netbetaling. Køberen modtager en sms, der åbner en hjemmeside, hvor han indtaster sine kortoplysninger.
Den fremgangsmetode opfylder Visas sikkerhedskrav og lever op til standarder på området (Payment Card Industry Data Security Standard - PCI DSS).
Firmaet forklarer hvordan Visa/Dankort-overførsler adskiller sig fra andre betalinger på firmaets engelske blog. 

"Indtil videre bliver Visa-overførsler i Danmark, Finland og Norge gennemført via køberens mobiltelefon, hvilket Visa Europa foretrækker. Det vigtigste for os er, at vi har bragt Visa-betalinger tilbage til de tre lande - til stor glæde for især private og små virksomheder," udtaler stifter og direktør Jacob de Geer.

iZettle er også til stede i Sverige og England.

LÆS OGSÅ: Derfor blev smart Dankort-app presset ud af Danmark 

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Økonomistyrelsen

Udviklere til statens nye AI-platform

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S