Microsoft køber software i Viborg

Viborg-selskabet MW Data har solgt et modul til Microsofts Business Solutions' Axapta-system, som skal gøre det muligt for Microsoft at vinde større koncerner som kunder. MW Datas direktør venter et salg på 200 millioner kroner på fire år.

Det er ikke enhver forundt at få Microsoft, verdens største softwareselskab, til at sælge sit produkt, fordi giganten ikke selv har mulighed for at udvikle det.

Men det er lykkedes for MW Data i Viborg, som normalt er forhandler af ERP-systemet Axapta fra Microsoft Business Solutions, det tidligere Navision.

Microsoft har købt et modul af Viborg-selskabet, som vil blive integreret i den næste version af Axapta, 4.0, som ventes på markedet til sommer næste år.

- Microsoft siger selv, at selskabet regner med at tjene to år i release-tid ved at vælge vores modul frem for at udvikle selv, fortæller MW Datas stifter og administrerende direktør, Mogens Würgler.

Til store koncerner

Axapta er det system, som Microsoft forsøger at få de store virksomheder til at vælge i konkurrence med ERP-leverandører som SAP og Oracle. Men alle systemer fra det tidligere Navision er kendt for at egne sig særligt godt til små og mellemstore virksomheder. Det kan modulet fra MW Data være med til at ændre på.

Der er tale om software, som efterkommer nogle af de behov, som store koncerner med datterselskaber i mange lande har. Ifølge Mogens Würgler gør softwaren det eksempelvis muligt for en koncern at se, hvilke varer der kan produceres i alle datter- og søsterselskaber i hele verden. Systemet danner automatisk alle transaktioner, hvis der indtastet en ordre, og når den er leveret - eventuelt direkte fra produktionsstedet - bliver systemerne igen opdateret automatisk.

- Det reducerer antallet af manuelle processer fra 12 til tre, siger Mogens Würgler, som tilføjer, at kun Baan og SAP i dag har den type funktioner indbygget.

Har to nye projekter i gang

MW Data havde sidste år en omsætning på omkring 20 millioner kroner. Det nøjagtige beløb vil direktøren ikke ud med. Han har til gengæld intet imod at fortælle, at overskuddet landede på 1,9 millioner kroner.

Mogens Würgler er heller ikke meget for at give et konkret bud på, hvad aftalen med Microsoft kommer til at betyde for hans selskab.

- Det kommer meget an på, hvor mange Axapta-licenser Microsoft sælger. Men jeg regner med, at der bliver solgt for et par hundrede millioner kroner af vores system over en periode på fire år, siger han.

Langt fra alle de penge havner dog i Viborg. De skal deles med Microsoft efter en formel, som parterne holder for sig selv.

Når Axapta 4.0 kommer på gaden, får MW Datas konkurrenter adgang til et modul, som selskabet selv bruger som et salgsargument. Umiddelbart kan det lyde som dødsstødet for en forhandler, men Mogens Würgler forventer, at erfaringerne med at implementere det kan blive ved med at lokke danske kunder i butikkerne.

Salget af softwaren til Microsoft markerer dog et skift i MW Datas forretning. De store indtægter, der venter, kan bruges til at udvikle ny software, og Mogens Würgler har allerede sat de første to projekter i gang.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S