Nu kommer forklaringen: Derfor har Microsoft fyret 18.000 mand

Microsoft løfter sløret for årsagen til, at selskabet har beskåret medarbejderstaben med 14 procent i en stor fyringsrunde, der også har ramt den danske forretning.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den største fyringsrunde i Microsoft historie nogensinde bunder i et behov for at frigive penge til nye investeringer og ikke i et behov for at tjene flere penge.

Sådan lyder forklaringen fra Microsoft, efter selskabet har reduceret mandskabet med i alt 18.000 stillinger - omkring 14 procent af den samlede medarbejderstab.

Fyringsrunden har også ramt den danske Microsoft-forretning, hvilket du kan læse mere om her: Microsoft skærer ned: Danske ansatte fyret

Microsofts chef-strateg, Jeff Teper, peger ifølge Computerworlds amerikanske nyhedstjeneste på, at historien har vist, at en af de værste brølere, som virksomheder kan begå, når tiderne skifter, er at investere forkert.

"En af de mest udbredte fejl er at undlade hurtigt nok at fjerne ressourcer fra de gamle produkter og føre dem over i nye produkter," siger han.

Ballmer sov i timen

Microsofts tidligere topchef, Steve Ballmer, har gennem årene været løbende kritiseret for ikke at reagere hurtigt nok på de skiftende teknologi-bølger i markedet.

Det har været med til at skubbe Microsoft bag af dansen på flere vigtige områder i de seneste 10 år - som for eksempel på søgemarkedet, hvor Microsoft fornylig har erkendt, at slaget er tabt til Google: Microsoft lægger Bing bag sig som hovedprodukt: Kommer alligevel aldrig til at slå Google

Det gælder også inden for social networking og på mobil-området, hvor Steve Ballmer da også tidligere blankt har erkendt, at Microsoft ikke kom hurtigt nok ud af starthullerne.

Det kan du læse mere om her: Ballmer: Vi har været en lanceringscyklus bagude.

Det er fejl, som Microsofts nye topchef, Satya Nadella, for alt i verden vil undgå.

Han bedyrede umiddelbart efter sin ansættelse, at han ville sætte ekstra skub i udviklingen af produkter til nye teknologi-områder, og han ville skrue markant op for investeringerne i udvikling af ny teknologi.

Fyringer skal finansiere udvikling

En af måderne at finansiere disse investeringer på er altså reduktionen af de 18.000 stillinger, i det de sparede omkostninger skal overføres direkte til udviklings-området.

"Job-reduktionerne har ikke rigtigt været begrundet i [indtjenings]-optimering," lyder det fra Jeff Teper.

Microsofts seneste regnskab viser da også, at selskabet er på rette vej med omsætning og indtjening.

Det kan du læse mere om her: Microsoft på rette vej: Surface, telefoner og Office 365 buldrer derudad

Læs også:

Microsoft sætter fulde sejl for Windows Phone: Her skal selskabet rydde op.

Microsoft fyrer igen: Tusindvis opsagt i stor fyringsrunde

Her er grunden til Steve Ballmers pludselige exit

Otte store problemer i Microsoft

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S