Vildt lydsystem: B&O laver trykfølsom musikafspiller i træ

På CES-messen i Las vegas har Bang & Olufsen netop lanceret et noget specielt lydsystem: Her er den trykfølsomme skærm slet ikke en skærm, men i stedet et stykke egetræ.

Artikel top billede

Danske Bang & Olufsen har ved CES-messen præsenteret et lidt anderledes musiksystem - i hvert fald på designdelen.

Ud over et design, som er så B&O'sk, som noget kan være, sker interaktionen på overfladen på et stykke egetræ, som er trykfølsomt.

Læs lige den sætning igen: Trykfølsomt træ.

Træpladen skal give en enkel oplevelse af Moment, som skulle være nem at tilslutte med enheder til afspilning af streaming-tjenester.

Men der er mere end bare trykfølsomt træ.

Træpladen kan tages ud af dockingstationen, og på "bagsiden" er der en langt mere avanceret touchskærm sammen med et berøringsfølsomt hjul.

Vælger musikken for dig
Hver side af BeoSound Moment har hver sin styrke.

Siden med skærmen er klar til at vælge, hvilke tjenester som du gerne vil lytte til musik fra, eller hvilke specifikke sange.

Men den handling vil B&O gerne tage fra dig, og klare for dig.

Software i Moment skal med tiden lære dine musikfavoritter at kende, og vil efterfølgende kunne afspille den helt rigtige musik på de helt rigtige tidspunkter - helt af sig selv.

Moment virker ved lanceringen med TuneIn og Deezer, men endnu ikke med populære danske tjenester som Wimp og Spotify. 

B&O er ikke det eneste firma, som præsenterer specielle produkter.

Lenovo præsenterede tirsdag en 13-tommer bærbar på kun 780 gram.

Læs også: CES 2015: Her de vigtigste emner på verdens største teknologi-messe lige nu

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job