Asus' nye transformer Chi computer er tyndere end en Macbook Air

Transformer Book Chi er Asus nye 2-i-1 computer, og den delelige computer er tyndere end en macbook Air.

Artikel top billede

Det virker lidt 'kliche' altid at nævne Apples tynde computer, når man skal sammenligne nye produkter, men som en af de mest populære enheder inden for sin genre, er det vel kun fair nok.

Asus har ved årets CES-messe lanceret en ny computer i selskabets Transformer-serie, T300 Chi, som må siges at være en tynd sag.

Chi er 14,3 millimeter tyk, og er ikke bare en bærbar, men 2-i-1, som altså kan skilles ad, så du har en tablet - en egenskab som Asus' T-serie har været kendt for i de sidste par år.

Tager du tabletten af tastatur-docken, så måler den sølle 7 millimeter.

Ud over den tynde profil har Chi også en 12 tommer skærm med en "WQHD"-opløsning, hvilket er 2560 x 1440, og en af Intels nye Core M-processorer, som ikke kræver køleblæsere.

Måske endelig en tynd nok hybrid?

Hybrid-computere, også kaldet 2-i-1, har lovet både mobilitet og produktivitet, da de fungerer både som tablets og som computer med tastatur.

Men desværre har mange computere været nogle lidt skuffende oplevelser, hvor tabletten bliver nogle tykke tablets, som ofte stod i skyggen af de "rigtige" tablets. Vi har tidligere testet Asus' T200, som ikke helt overbeviste os.

Men Core M, som ikke kræver køling, giver en langt mindre computer, og det drager Asus fordel af.

Det er endnu uvist hvornår vi ser den i Danmark, men Asus fortæller, at den forventes at komme til det danske marked i løbet af 2015.

Der er kommet flere imponerende computere ud fra årets CES. Lenovo præsenterede en computer, som havde en vægt på 780 gram.

Læs også: CES 2015: Her de vigtigste emner på verdens største teknologi-messe lige nu

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S