Asus' nye transformer Chi computer er tyndere end en Macbook Air

Transformer Book Chi er Asus nye 2-i-1 computer, og den delelige computer er tyndere end en macbook Air.

Artikel top billede

Det virker lidt 'kliche' altid at nævne Apples tynde computer, når man skal sammenligne nye produkter, men som en af de mest populære enheder inden for sin genre, er det vel kun fair nok.

Asus har ved årets CES-messe lanceret en ny computer i selskabets Transformer-serie, T300 Chi, som må siges at være en tynd sag.

Chi er 14,3 millimeter tyk, og er ikke bare en bærbar, men 2-i-1, som altså kan skilles ad, så du har en tablet - en egenskab som Asus' T-serie har været kendt for i de sidste par år.

Tager du tabletten af tastatur-docken, så måler den sølle 7 millimeter.

Ud over den tynde profil har Chi også en 12 tommer skærm med en "WQHD"-opløsning, hvilket er 2560 x 1440, og en af Intels nye Core M-processorer, som ikke kræver køleblæsere.

Måske endelig en tynd nok hybrid?

Hybrid-computere, også kaldet 2-i-1, har lovet både mobilitet og produktivitet, da de fungerer både som tablets og som computer med tastatur.

Men desværre har mange computere været nogle lidt skuffende oplevelser, hvor tabletten bliver nogle tykke tablets, som ofte stod i skyggen af de "rigtige" tablets. Vi har tidligere testet Asus' T200, som ikke helt overbeviste os.

Men Core M, som ikke kræver køling, giver en langt mindre computer, og det drager Asus fordel af.

Det er endnu uvist hvornår vi ser den i Danmark, men Asus fortæller, at den forventes at komme til det danske marked i løbet af 2015.

Der er kommet flere imponerende computere ud fra årets CES. Lenovo præsenterede en computer, som havde en vægt på 780 gram.

Læs også: CES 2015: Her de vigtigste emner på verdens største teknologi-messe lige nu

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS