Asus' nye transformer Chi computer er tyndere end en Macbook Air

Transformer Book Chi er Asus nye 2-i-1 computer, og den delelige computer er tyndere end en macbook Air.

Artikel top billede

Det virker lidt 'kliche' altid at nævne Apples tynde computer, når man skal sammenligne nye produkter, men som en af de mest populære enheder inden for sin genre, er det vel kun fair nok.

Asus har ved årets CES-messe lanceret en ny computer i selskabets Transformer-serie, T300 Chi, som må siges at være en tynd sag.

Chi er 14,3 millimeter tyk, og er ikke bare en bærbar, men 2-i-1, som altså kan skilles ad, så du har en tablet - en egenskab som Asus' T-serie har været kendt for i de sidste par år.

Tager du tabletten af tastatur-docken, så måler den sølle 7 millimeter.

Ud over den tynde profil har Chi også en 12 tommer skærm med en "WQHD"-opløsning, hvilket er 2560 x 1440, og en af Intels nye Core M-processorer, som ikke kræver køleblæsere.

Måske endelig en tynd nok hybrid?

Hybrid-computere, også kaldet 2-i-1, har lovet både mobilitet og produktivitet, da de fungerer både som tablets og som computer med tastatur.

Men desværre har mange computere været nogle lidt skuffende oplevelser, hvor tabletten bliver nogle tykke tablets, som ofte stod i skyggen af de "rigtige" tablets. Vi har tidligere testet Asus' T200, som ikke helt overbeviste os.

Men Core M, som ikke kræver køling, giver en langt mindre computer, og det drager Asus fordel af.

Det er endnu uvist hvornår vi ser den i Danmark, men Asus fortæller, at den forventes at komme til det danske marked i løbet af 2015.

Der er kommet flere imponerende computere ud fra årets CES. Lenovo præsenterede en computer, som havde en vægt på 780 gram.

Læs også: CES 2015: Her de vigtigste emner på verdens største teknologi-messe lige nu

Læses lige nu

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-partner til IT-Universitetet i København

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kontorchef til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses CIO-kontor

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse