Asus' nye transformer Chi computer er tyndere end en Macbook Air

Transformer Book Chi er Asus nye 2-i-1 computer, og den delelige computer er tyndere end en macbook Air.

Artikel top billede

Det virker lidt 'kliche' altid at nævne Apples tynde computer, når man skal sammenligne nye produkter, men som en af de mest populære enheder inden for sin genre, er det vel kun fair nok.

Asus har ved årets CES-messe lanceret en ny computer i selskabets Transformer-serie, T300 Chi, som må siges at være en tynd sag.

Chi er 14,3 millimeter tyk, og er ikke bare en bærbar, men 2-i-1, som altså kan skilles ad, så du har en tablet - en egenskab som Asus' T-serie har været kendt for i de sidste par år.

Tager du tabletten af tastatur-docken, så måler den sølle 7 millimeter.

Ud over den tynde profil har Chi også en 12 tommer skærm med en "WQHD"-opløsning, hvilket er 2560 x 1440, og en af Intels nye Core M-processorer, som ikke kræver køleblæsere.

Måske endelig en tynd nok hybrid?

Hybrid-computere, også kaldet 2-i-1, har lovet både mobilitet og produktivitet, da de fungerer både som tablets og som computer med tastatur.

Men desværre har mange computere været nogle lidt skuffende oplevelser, hvor tabletten bliver nogle tykke tablets, som ofte stod i skyggen af de "rigtige" tablets. Vi har tidligere testet Asus' T200, som ikke helt overbeviste os.

Men Core M, som ikke kræver køling, giver en langt mindre computer, og det drager Asus fordel af.

Det er endnu uvist hvornår vi ser den i Danmark, men Asus fortæller, at den forventes at komme til det danske marked i løbet af 2015.

Der er kommet flere imponerende computere ud fra årets CES. Lenovo præsenterede en computer, som havde en vægt på 780 gram.

Læs også: CES 2015: Her de vigtigste emner på verdens største teknologi-messe lige nu

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS