Asus' nye transformer Chi computer er tyndere end en Macbook Air

Transformer Book Chi er Asus nye 2-i-1 computer, og den delelige computer er tyndere end en macbook Air.

Artikel top billede

Det virker lidt 'kliche' altid at nævne Apples tynde computer, når man skal sammenligne nye produkter, men som en af de mest populære enheder inden for sin genre, er det vel kun fair nok.

Asus har ved årets CES-messe lanceret en ny computer i selskabets Transformer-serie, T300 Chi, som må siges at være en tynd sag.

Chi er 14,3 millimeter tyk, og er ikke bare en bærbar, men 2-i-1, som altså kan skilles ad, så du har en tablet - en egenskab som Asus' T-serie har været kendt for i de sidste par år.

Tager du tabletten af tastatur-docken, så måler den sølle 7 millimeter.

Ud over den tynde profil har Chi også en 12 tommer skærm med en "WQHD"-opløsning, hvilket er 2560 x 1440, og en af Intels nye Core M-processorer, som ikke kræver køleblæsere.

Måske endelig en tynd nok hybrid?

Hybrid-computere, også kaldet 2-i-1, har lovet både mobilitet og produktivitet, da de fungerer både som tablets og som computer med tastatur.

Men desværre har mange computere været nogle lidt skuffende oplevelser, hvor tabletten bliver nogle tykke tablets, som ofte stod i skyggen af de "rigtige" tablets. Vi har tidligere testet Asus' T200, som ikke helt overbeviste os.

Men Core M, som ikke kræver køling, giver en langt mindre computer, og det drager Asus fordel af.

Det er endnu uvist hvornår vi ser den i Danmark, men Asus fortæller, at den forventes at komme til det danske marked i løbet af 2015.

Der er kommet flere imponerende computere ud fra årets CES. Lenovo præsenterede en computer, som havde en vægt på 780 gram.

Læs også: CES 2015: Her de vigtigste emner på verdens største teknologi-messe lige nu

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Security & Compliance Operations Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job