På Cuba koster Netflix en tredjedel af månedslønnen

Vil du betale 30 procent af din løn for at streame serier? Det skal man her.

Artikel top billede

Streaming-tjenesten Netflix fortæller nu, at de vil erobre Cuba og forsyne det solbrune og salsa-dansende folk med tv og serier.

Men det er et svært marked at komme ind på.

Udfordringen består i første omgang af at inddrive betalingen for tjenesten. I forhold til den cubanske månedsløn er serie-streaming nemlig en enorm luksusvare.

Den solrige og rom-elskende ø har således en gennemsnitsløn på 20 amerikanske dollar om måneden.

Det skal ses i relief til Netfliks abonnement, der koster 7,99 dollar for den samme periode.

Med andre ord skal cubanerne betale en tredjedel af månedslønnen for den tjeneste.

Læs også: Test: Netflix, HBO Nordic, YouBio og ViaPlay - hvem vinder?

Tv til cigarrygningen

Lanceringen af Netflix på Cuba skal nok også ses i et lidt andet lys.

Forholdet mellem Amerika og Cuba har været på frysepunktet siden 1962, hvor USA indførte en handelsblokade mod det kommunistiske styre på øen.

Dette jerngreb er amerikanerne så småt i gang med at løsne en smule, og det gør man altså ved at tilbyde endeløse mængder af tv som tilbehør til cigarerne.

Læs også: Netflix-film til søs kan koste dig over 330.000 kroner

Et andet problem i forhold til betalingen er, at der skal anvendes et internationalt kreditkort for at åbne tv-rigets himmelport.

De findes ikke på Cuba, men både MasterCard og American Express har planer om at forsyne øen med plastik.

Ud over de gængse serier som House of Cards, Orange is the New Black og Marco Polo har Netflix også indhold, der er målrettet mod de Latinamerikanske seere.

Læs også:
Rolig nu: Dit Samsung-fjernsyn spionerer altså ikke mod dig hjemme i stuen

Gammel spil-klassiker kommer som ny filmserie til Netflix

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS