Microsoft køber pornodomæne til sin Office-pakke

Microsoft har været vaks ved havelågen og sat sig på to kommende internet-domæner, som ellers kunne have bragt selskabets topbrand i fare i de forkerte hænder.

Artikel top billede

It-giganten Microsoft har sat tænderne i to nye domænenavne, som lugter mere lummert end sædvanligt.

Opkøbet af navnene Office.porn og Office.adult er resultatet af, at internet-organisationen Icann har åbnet for over 500 nye toplevel-domænenavne, som vi eksempelvis kender fra det danske .dk.

Før 1.juni, når de nye toplevel-domænenavne udbydes til den brede offentlighed, har virksomheder og berømtheder forkøbsret på kontroversielle toplevel-domæner fra den nye, lange liste over mulige domænenavne.

Udover Microsoft har blandt andet countrysangerinden Taylor Swift også været hurtig til at sætte sig på domæner som TaylorSwift.porn and TaylorSwift.adult for at undgå, at internet-trolde og andre online-bøhmænd køber og misbruger domænerne til eget formål.

Det skriver CNN.

Domænet stinker

Udover .porn og .adult bliver der til sommer også udbudt et toplevel-domæne som eksempelvis .sucks.

Dette kontroversielle domæne bliver sat til salg, fordi forbrugerne under dette navn kan lufte deres vrede.

Her kan Microsoft også vise sig at være hurtig ved registreringspulten. Ellers risikerer selskabet at se Microsoft.sucks-domænet blive brugt og misbrugt uden selskabets indflydelse.

"Det gælder om at være først på knappen," fortæller Stuart Lowley, direktør hos domæneregistreringsvirksomheden ICM Registry, til CNN.

Bedre forbrugerguide

Netop ICM Registry håndterer de nuværende ansøgninger til eksempelvis .porn-domænet.

Icann har indført de nye toplevel-domæner, så internetbrugere over hele kloden er bedre guidet, når de eksempelvis går ind på domæner, der ender på .healthcare og .Amsterdam.

Google er blandt de firmaer, som også har været hurtigt ude og sikret sig toplevel-domænet .app for den nette sum af 166 millioner kroner

Bagsiden af medaljen er så, at store, kendte varemærker kan associeres med de nye og noget uheldige domæne-endelser, som eksempelvis .sucks, som ingen virksomheder vil forbindes med.

Andre peger på, at med den nye domænenavne bliver det lettere for forældre at kontrollere eller blokere for deres børns adgang til eksempelvis .porn-sider frem for det noget mere generiske .com-domæne.

Læs også:

Dansk webhosting-firma scorer rasende dyrt toplevel-domæne

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune