IBM skal levere 28.000 gratis arbejdstimer til dansk region efter kaotisk ERP-projekt

IBM skal levere 28.000 gratis timer til dansk region, der i lang tid har bøvlet med problematisk IBM-system. Nu skal IBM bruge de mange timer til at få styr på problem-systemet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

IBM skal levere 28.000 gratis mandetimer til Region Sjælland som erstatning for et kuldsejlet ERP-system, som IBM leverede i 2013.

Systemet hedder Nasa og er bygget til at håndtere indkøb, lager og logistik for hele regionen, der har et årligt budget på omkring 17 milliarder kroner.

IBM-systemet har imidlertid ikke fungeret efter hensigten.

Bøvlet med systemet har givet regionen en række ekstraomkostninger og har trukket store veksler på både regionens egne folk samt på forskellige underleverandører, der har mærket konsekvenserne af, at ERP-systemet ikke har fungeret ordentligt.

De mange fejl i IBM-systemet har blandt andet ført til, at mange processer har skullet udføres manuelt, ligesom regionen har haft udfordringer med at få betalt dens regninger inden for forfalds-fristerne.

Det har tidligere ført til, at blandt andet benzinkort er blevet spærret, ligesom forskellige leverandører har haft svært ved at få deres penge og angiveligt i en række tilfælde har blokeret for yderligere leverancer.

Et punktum sat

Med de 28.000 ekstra mandetimer, som IBM nu stiller gratis til rådighed, erklærer regionen sig tilfreds.

"Vi har nu sat punktum for et forløb, der har stillet store krav til både vores personale og vores mange leverandører," meddeler regionsformand Jens Stenbæk i en pressemeddelelse.

Han skriver endvidere, at de 28.000 timer efter hans mening udgør en 'passende kompensation.'

De 28.000 timer svarer til godt 16 fuldtidsansatte IBM-folk i et år eller godt otte fuldtidsansatte i to år.

Ifølge regionen skal de 28.000 gratis IBM-timer anvendes til at få gjort Nasa-systemet brugbart over de kommende år, hedder det.

Region Sjælland skriver i pressemeddelelsen, at timerne skal anvendes til at få gjort ERP-systemet så 'anvendeligt, som man kunne have forventet af et nyt it-system.".

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra regionsformand Jens Stenbæk.

IBM: Ingen kommentarer
Hos IBM er man yderst formålt om det problematiske ERP-system.

"Det er sandt, at vi har indgået et forlig med Region Sjælland. Vi har ikke yderligere kommentarer, da vi ikke kommenterer på de ting, som vi foretager os med vores kunder," siger IBM-pressemand Karsten Stokking til Computerworld.

I skal levere 28.000 timer, hvilket tyder på  store problemer. Hvor voldsomt er det?

"Jeg kan kun bekræfte, at vi har indgået en aftale med Region Sjælland, og vi har ikke yderligere kommentarer."

Har IBM andre problematiske ERP-ordrer i farvandet, siden dette system har kunnet gå så galt?

"Jeg har ikke yderligere at tilføje hvad angår Region Sjælland, og vi kommenterer ikke på andre ordrer," siger Karsten Stokking.

IBM har i de seneste år været under stigende pres og har blandt andet haft konstant nedgang i hele 11 kvartaler i træk.

Det kan du læse mere om her: Konstant tilbagegang i 11 kvartaler: Her satser IBM på ny vækst efter langvarig nedtur

Selskabet har derfor iværksat en stor refokusering af selskabet, der blandt andet har ført til store nedskæringer i den danske forretning.

IBM Danmark fik i januar ny direktør, efter den mangeårige topchef, Lars Mikkelgaard-Jensen, forlod stillingen.

Det kan du læse mere om her: Ny IBM-boss er et overraskende valg - men sender et klart signal

Læs også:

IBM Danmark fyrer 90 ansatte - især én afdeling ramt: Få overblikket her

IBM har sagt farvel til 51.600 medarbejdere i 2014 - og flere kan være på vej

Derfor er der ingen vej uden om gigantisk fyringsrunde i IBM

IBM kaster milliarder af kroner ind i stor redningsplan

Konstant tilbagegang i 11 kvartaler: Her satser IBM på ny vækst efter langvarig nedtur

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S