Danskerne betaler dyrt for ADSL

Danske bredbåndskunder betaler dyrt for, at konkurrencen på ADSL-markedet ikke fungerer ordentligt. De danske priser er mellem de højeste i EU, men det vil ændre sig med nye indgreb mod TDC's grossist-gebyrer, mener Socialdemokraternes it-ordfører.

Der er noget galt med konkurrencen på det danske ADSL-marked.

Det konkluderer politisk konsulent Anders Sparre fra Dansk IT, efter Danmarks Statistik i denne uge offentliggjorde en sammenligning af priserne for ADSL-opkoblinger i en række udvalgte lande.

Ifølge sammenligningen er de danske priser mellem de højeste i EU, selv om det er svært at sammenligne direkte, fordi hastighederne varierer.

Canada: 1,5 Mbit/s for 205 kr.
Den danske regering erkender, at noget er rivende galt. I sin it-politiske redegørelse fremhæver den selv, at en dansker betaler 359 kroner om måneden for en ADSL-forbindelse (med 512 kbit/s downstream, red.), mens en canadier skal betale 205 kroner for en forbindelse, der er op til tre gange hurtigere(1,5 Mbit/s, red.).

Ifølge sammenligningen fra Danmarks Statistik, som har indhentet priserne i januar, er Spanien og Tyskland de eneste EU-lande, hvor ADSL-priserne er markant højere end i Danmark. I eksempelvis Frankrig koster en ADSL-linie på 512 kbit/s 260 kroner om måneden. Hollænderne kan købe 384 kbit/s for 201 kroner om måneden.

Anders Sparres bemærkning om, at konkurrencen på det danske ADSL-marked ikke virker, hænger sammen med, at TDC sidder på næsten 80 procent af kunderne. Dertil kommer, at konkurrenterne i nogen udstrækning benytter sig af et grossistprodukt, som TDC leverer.

ADSL er den mest udbredte bredbåndsopkobling herhjemme. Ved årsskiftet var der 473.000 danske ADSL-kunder.

Politiker lover bedre tider efter indgreb

Anders Sparre har ikke umiddelbart nogen forslag til, hvad Danmark skal gøre for at sikre danskerne billige bredbåndsforbindelser, men ifølge Socialdemokraternes it-ordfører, Thomas Adelskov, er der bedre tider på vej.

Han har netop været med til at vedtage en ændring af telelovgivningen, som fjerner en række af de gebyrer, TDC tager for at give konkurrenterne adgang til telefoncentralerne og de såkaldt rå kobberlinier ud til kunderne.

Konkurrenterne, Cybercity, Tiscali, Telia og Tele2, hævder, at TDC's gebyrer er så høje, at de ikke kan tjene penge på ADSL - og slet ikke, hvis de skal konkurrere på prisen.

- Vi har taget udgangspunkt i selskabernes klagepunkter og sørget for, at de ikke længere skal bruge en del af deres fortjeneste på at betale TDC, hvad de opfatter som konkurrenceforvridende gebyrer, siger Thomas Adelskov.

På den baggrund forventer han, at de danske ADSL-priser allerede næste år er faldet.

- Ellers må vi tage det op og se på det igen, siger ordføreren.

Relevant link

Sammenligningen fra Danmarks Statistik (PDF - ADSL-priser er sidst i dokumentet)

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS