Nokia klar til at købe Alcatel-Lucent for op mod 85 milliarder kroner

Finske Nokia har set sig sulten på franske Alcatel-Lucent, som Nokia efter sigende vil betale et stort ukendt milliardbeløb for at gafle. De to selskaber forhandler i et forløb, hvor alt stadig kan ryge på gulvet i sidste minut.

Artikel top billede

Den finske telekommunikationsvirksomhed Nokia er i såkaldte 'fremskredne forhandlinger' med Alcatel-Lucent for at købe den franske konkurrent.

Indtil videre har de to parter endnu ikke underskrevet nogle aftaler, og forhandlingerne kan ifølge en meddelelse fra Nokia stadig ryge på gulvet.

Ifølge kilder tæt på forløbet forsøger Nokia-ledelsen i forhandlingerne at få den franske stats opbakning til opkøbet af Alcatel-Lucent, der har en markedsværdi på omkring 85 milliarder kroner.

Den franske stat har nemlig tidligere modsat sig opkøb af denne art, da den vil have forsikring for, at jobs forbliver på fransk jord.

Det skriver Bloomberg.

Vil sælge kortforretning

For at finansiere købet har Bloomberg tidligere rapporteret, at Nokia blandt andet forsøger at afhænde sin kortforretning med navnet HERE til blandt andre bil-bestillingsvirksomheden Uber.

Salget af kortforretningen til en værdi af omkring 15 milliarder kroner skyldes, at den finske telekommunikationsvirksomhed vil fokusere på sin netværksforretning.

Hvis det lykkes Nokia at gafle Alcatel-Lucent vil den finske teknologivirksomhed samtidig få et bedre fodfæste i Kina og USA, hvor konkurrenter som Huawei og Ericsson står stærkt.

Alcatel-Lucent påbegyndte i 2013 en større omstrukturering af sin forretning, som blandt andet kostede 15.000 folk deres jobs.

Nokia solgte selv sin mobildivision til Microsoft i 2013 for godt 50 milliarder kroner.

Læs også:
Priserne styrtdykker: Hvordan skal telebranchen overhovedet overleve?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS