Nokia klar til at købe Alcatel-Lucent for op mod 85 milliarder kroner

Finske Nokia har set sig sulten på franske Alcatel-Lucent, som Nokia efter sigende vil betale et stort ukendt milliardbeløb for at gafle. De to selskaber forhandler i et forløb, hvor alt stadig kan ryge på gulvet i sidste minut.

Artikel top billede

Den finske telekommunikationsvirksomhed Nokia er i såkaldte 'fremskredne forhandlinger' med Alcatel-Lucent for at købe den franske konkurrent.

Indtil videre har de to parter endnu ikke underskrevet nogle aftaler, og forhandlingerne kan ifølge en meddelelse fra Nokia stadig ryge på gulvet.

Ifølge kilder tæt på forløbet forsøger Nokia-ledelsen i forhandlingerne at få den franske stats opbakning til opkøbet af Alcatel-Lucent, der har en markedsværdi på omkring 85 milliarder kroner.

Den franske stat har nemlig tidligere modsat sig opkøb af denne art, da den vil have forsikring for, at jobs forbliver på fransk jord.

Det skriver Bloomberg.

Vil sælge kortforretning

For at finansiere købet har Bloomberg tidligere rapporteret, at Nokia blandt andet forsøger at afhænde sin kortforretning med navnet HERE til blandt andre bil-bestillingsvirksomheden Uber.

Salget af kortforretningen til en værdi af omkring 15 milliarder kroner skyldes, at den finske telekommunikationsvirksomhed vil fokusere på sin netværksforretning.

Hvis det lykkes Nokia at gafle Alcatel-Lucent vil den finske teknologivirksomhed samtidig få et bedre fodfæste i Kina og USA, hvor konkurrenter som Huawei og Ericsson står stærkt.

Alcatel-Lucent påbegyndte i 2013 en større omstrukturering af sin forretning, som blandt andet kostede 15.000 folk deres jobs.

Nokia solgte selv sin mobildivision til Microsoft i 2013 for godt 50 milliarder kroner.

Læs også:
Priserne styrtdykker: Hvordan skal telebranchen overhovedet overleve?

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos