Nokia klar til at købe Alcatel-Lucent for op mod 85 milliarder kroner

Finske Nokia har set sig sulten på franske Alcatel-Lucent, som Nokia efter sigende vil betale et stort ukendt milliardbeløb for at gafle. De to selskaber forhandler i et forløb, hvor alt stadig kan ryge på gulvet i sidste minut.

Artikel top billede

Den finske telekommunikationsvirksomhed Nokia er i såkaldte 'fremskredne forhandlinger' med Alcatel-Lucent for at købe den franske konkurrent.

Indtil videre har de to parter endnu ikke underskrevet nogle aftaler, og forhandlingerne kan ifølge en meddelelse fra Nokia stadig ryge på gulvet.

Ifølge kilder tæt på forløbet forsøger Nokia-ledelsen i forhandlingerne at få den franske stats opbakning til opkøbet af Alcatel-Lucent, der har en markedsværdi på omkring 85 milliarder kroner.

Den franske stat har nemlig tidligere modsat sig opkøb af denne art, da den vil have forsikring for, at jobs forbliver på fransk jord.

Det skriver Bloomberg.

Vil sælge kortforretning

For at finansiere købet har Bloomberg tidligere rapporteret, at Nokia blandt andet forsøger at afhænde sin kortforretning med navnet HERE til blandt andre bil-bestillingsvirksomheden Uber.

Salget af kortforretningen til en værdi af omkring 15 milliarder kroner skyldes, at den finske telekommunikationsvirksomhed vil fokusere på sin netværksforretning.

Hvis det lykkes Nokia at gafle Alcatel-Lucent vil den finske teknologivirksomhed samtidig få et bedre fodfæste i Kina og USA, hvor konkurrenter som Huawei og Ericsson står stærkt.

Alcatel-Lucent påbegyndte i 2013 en større omstrukturering af sin forretning, som blandt andet kostede 15.000 folk deres jobs.

Nokia solgte selv sin mobildivision til Microsoft i 2013 for godt 50 milliarder kroner.

Læs også:
Priserne styrtdykker: Hvordan skal telebranchen overhovedet overleve?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,