Nokia klar til at købe Alcatel-Lucent for op mod 85 milliarder kroner

Finske Nokia har set sig sulten på franske Alcatel-Lucent, som Nokia efter sigende vil betale et stort ukendt milliardbeløb for at gafle. De to selskaber forhandler i et forløb, hvor alt stadig kan ryge på gulvet i sidste minut.

Artikel top billede

Den finske telekommunikationsvirksomhed Nokia er i såkaldte 'fremskredne forhandlinger' med Alcatel-Lucent for at købe den franske konkurrent.

Indtil videre har de to parter endnu ikke underskrevet nogle aftaler, og forhandlingerne kan ifølge en meddelelse fra Nokia stadig ryge på gulvet.

Ifølge kilder tæt på forløbet forsøger Nokia-ledelsen i forhandlingerne at få den franske stats opbakning til opkøbet af Alcatel-Lucent, der har en markedsværdi på omkring 85 milliarder kroner.

Den franske stat har nemlig tidligere modsat sig opkøb af denne art, da den vil have forsikring for, at jobs forbliver på fransk jord.

Det skriver Bloomberg.

Vil sælge kortforretning

For at finansiere købet har Bloomberg tidligere rapporteret, at Nokia blandt andet forsøger at afhænde sin kortforretning med navnet HERE til blandt andre bil-bestillingsvirksomheden Uber.

Salget af kortforretningen til en værdi af omkring 15 milliarder kroner skyldes, at den finske telekommunikationsvirksomhed vil fokusere på sin netværksforretning.

Hvis det lykkes Nokia at gafle Alcatel-Lucent vil den finske teknologivirksomhed samtidig få et bedre fodfæste i Kina og USA, hvor konkurrenter som Huawei og Ericsson står stærkt.

Alcatel-Lucent påbegyndte i 2013 en større omstrukturering af sin forretning, som blandt andet kostede 15.000 folk deres jobs.

Nokia solgte selv sin mobildivision til Microsoft i 2013 for godt 50 milliarder kroner.

Læs også:
Priserne styrtdykker: Hvordan skal telebranchen overhovedet overleve?

Læses lige nu

    Annonce

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks