HBO vil have ram på pirater efter Game of Thrones-lækage

HBO går direkte i kødet på torrent-brugerne efter læk af ultra-populær tv-serie.

Artikel top billede

Foto: HBO. (Foto: helen sloan)

For nylig var der premiere på den femte sæson af den meget populære fantasy-serie Game of Thrones, hvor blandt andet danske Nikolaj Coster Waldau spiller en hovedrolle.

Der skete dog et lille uheld for producenten, HBO, for de første fire episoder blev nemlig lækket på nettet.

Det var selvfølgelig en lejlighed for mange fans af serien til at få et smugkig på løjerne og dele serierne med hinanden.

Men det skulle de måske ikke have gjort, for HBO er ganske rasende over episoden.

Det skriver TorrentFreak.

HBO går således til modangreb og retter nu opmærksomheden mod individuelle internetbrugere, der har brugt forbindelsen til at dele Game of Thrones-episoderne.

HBO har ikke sendt advarsler direkte til brugerne men til de leverandører, som de respektive tv-serie-delere har abonnement hos.

Her anmoder HBO om at abonnenten skal kontaktes, og at der iværksættes restriktioner, der kan forhindre fortsat uautoriseret deling eller hentning af selskabets ophavsretsbeskyttede indhold.

Streaming-tjenesten foreslår blandt andet, at internetleverandørerne helt lukker for linjen til de brugere, der fortsætter den ulovlige aktivitet.

Fremstødet er dog nok mest et forsøg på at skræmme livet af brugerne, for som TorrentFream peger på, har HBO ingen juridiske magtmidler at sætte ind i dette tilfælde, og selskabet kender heller ikke identiteten på de aktuelle brugere.

Populær blandt pirater

Game of Thrones er en meget eftertragtet vare blandt netpiraterne.

Blandt andet satte den første og sidste episode i både tredje og fjerde sæson download-rekord, skriver TorrentFreak.

Blot få timer efter afslutningen af fjerde sæson blev torrent-filen eksempelvis delt af en kvart million personer.

Femte sæson kører i øjeblikket på HBO's betalingskanal.

Også en anden stor streaming-tjeneste er godt træt af piraterne.

Det kan du læse mere om her: Netflix sætter prisen efter piraternes priser.

Læs også:
Sony-hack: Alle filmbranchens hemmelige pirat-planer er lækket

Pirat efter bøde på 55 millioner: I har smadret mit liv

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S