Sony-hack: Alle filmbranchens hemmelige pirat-planer er lækket

Det er ikke kun Sony, der er blevet ramt af et hacker-angreb. Hemmelige antipirat-planer for hele filmindustrien er blevet stjålet i forbindelse med angrebet. Her er branchens slagplan mod pirateri.

Artikel top billede

Sony Pictures-hack.

I sidste måned blev det afsløret, at hackere har været på besøg i Sony Pictures netværk.

I forbindelse med angrebet er et enormt antal dokumenter og filer blevet hugget, hvilket har gjort stor skade på Sonys forretning og ikke mindst omdømme.

Eksempelvis er manuskriptet til den næste Bond-film angivelig blevet stjålet.

Læs også: Sony på slagtebænken: Her er læren af det katastrofale hackerangreb

Men det er ikke kun Sony pictures, der har problemer, det er hele branchen.

Film- og musikindustriens slagplan mod pirateri i fremtiden er nemlig også kommet frem i lyset i forbindelse med hacker-angrebet.

Planerne er blevet sendt til ledende personer i Sony Pictures tidligere i år, og indholdet giver en sjælden indsigt i, hvordan branchen planlægger at stoppe for ulovlig spredning af musik og film i fremtiden.

Det skriver TorrentFreak.com

Det er nærliggende at tro, at musik- og filmindustrien (igen) vil rette antipirat-skytset mod torrent-brugerne, men det modbeviser de aktuelle planer.

Det skyldes, at problemet mod torrent-siderne er dalende og at nye distributionskanaler, som er mere effektive end de uautoriserede torrent-sider, er dukket op.

Torrent-brugere er gammeldags

I planerne kan man således læse, at branchen, med rettighedsorganisationen MPAA (The Motion Picture Association of America) i spidsen, i fremtiden vil koncentrere indsatsen mod cloud-tjenester, streaming-sider og apps.

For at beskytte musik- og filmspredningen via disse kanaler er MPAA parat til at gå efter internetudbyderne, der forsyner useriøse selskaber med serverplads og netforbindelse.

Ligeledes vil branchen rette fokus mod betalingsudbydere som Visa og PayPal i et forsøg på at udsulte de lyssky udbydere.

Desuden er der planer om at oprette en sort-liste til annonceselskaberne med samme effekt.

MPAA har heller ikke glemt det gamle kneb om at blokere netsider, som tager udspring i pirat-domæner og sidst men ikke mindst, vil organisationen sætte yderligere skub i udsendelsen af advarsler og trusler til personer, der er taget i pirateri.

Når det handler om det gamle problem med torrent-sider, er der ikke meget nyt i de lækkede planer.

Der skal fortsat lægges pres på søgemaskinerne for at fjerne link til eksempelvis The Pirate Bay i søgeresultaterne for derved at begrænse synligheden og brugen.

Ligeledes nævnes sider som eksempelvis Popcorn Time som fremtidens trusler.

Læs også:
Filmbranchen: Pirater er faktisk de bedste kunder

Filmpirat får millionbøde klasket i nakken af Nordisk Film

Pirat efter bøde på 55 millioner: I har smadret mit liv

Danske myndigheder vil have fingrene i svensk pirat

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job