Forpremiere på folketingsvalget: Hvad stemmer du 18. juni?

Den 18. juni skal du sætte dit kryds til folketingsvalget. På Computerworld tager vi forskud på de demokratiske glæder med en prøveafstemning. Her kan du være med til at bestemme farven på den regering, som it-Danmark ønsker sig.

Artikel top billede

Rød og blå garneret med gule breaking news-skilte.

Det er formentlig de farver, der kommer til at præge mediebilledet i de kommende uger, efter statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) i dag har udskrevet folketingsvalg.

Statsministeren bekendtgjorde, at danskerne skal sætte deres krydser i stemmebokse over hele landet den 18. juni.

Men her på Computerworld tager vi forskud på demokratiets glæder og lader vores læsere afgive deres digitale kryds i en prøveafstemning.

Liste I klar vinder i 2011

Indtil videre er 10 partier opstillingsberettigede til folketingsvalget, og du afgiver din stemme ved at klikke ud for det partinavn, som du støtter i det rigtige folketingsvalg.

Computerworld vil op mod folketingsvalget afsløre, hvordan læser-stemmerne har fordelt sig.

Ved sidste folketingsvalg i 2011 løb det dengang relativt nydannede parti Liberal Alliance (I), der med udelukkende Computerworld-læsernes stemmer i ryggen ville kapre 42 mandater.

Til sammenligning har Venstre og Socialdemokraterne i dag hver 47 mandater i det nuværende folketing.

Blå blok vandt klart

Computerworlds 2011-afstemning afslørede samtidigt, at i 2011 ville blå blok med Venstre, Konservative, Liberal Alliance, Kristeligt Folkeparti og Dansk Folkeparti ville få i alt 58,64 procent af stemmerne, hvis kun it-branchen kunne stemme.

Til gengæld kunne den røde blok med de nu regeringsbærende partier Socialdemokraterne og Radikale Venstre blot mønstre 41,36 procent af stemmerne.

Men hvordan kommer resultatet til at se ud i år?

Du er med til at bestemme ved at sætte dit 'kryds' i stemmeboksen til højre for denne artikel.

Læs også:
Før valget: Sådan gejler partierne hinanden op på Facebook, Twitter og Instagram

Sådan ved politikerne, hvor du (nok) sætter dit kryds

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet