Der sker store ting på tablet-markedet: 2-i-1-produkterne bliver afgørende

Styrkeforholdet mellem Android, iOS og Windows på tablet-markedet ændrer sig markant i øjeblikket, og særligt kategorien 2-i-1 er lidt af en joker.

Artikel top billede

Microsofts succes med Windows 10 kommer til at smitte af på salget af tablets i 2015 og årene frem.

Selvom Windows fortsat er den lille platform på tablet-markedet sammenlignet med iOS og Android, så er det Windows, der nu vokser, mens konkurrenterne har det noget sværere. 

Det er ikke mindst i 2-i-1-kategorien - maskiner, der både kan fungere som tablet og bærbar computer - at Windows står stærkt.

"Tidligere var den største udfordring for 2-i-1-enhederne de høje prispunkter, de mindre tiltalende designs, og - for at være ærlig - mangel på efterspørgsel på Windows 8, som de fleste enheder kørte."

"Med flere producenter, der tilbyder enheder i dette segment, er priserne begyndt at falde signifikant ... Med lanceringen af Windows 10, introduktionen af flere Android-baserede produkter og muligheden for, at Apple vil lancere en større iPad, hvor skærmen kan kobles fra, er det det her område, man skal holde øje med," skriver IDC.

Sådan klarer platformene sig

Markedet for tablets og 2-i-1-maskiner vil dog overordnet set gå otte procent tilbage i 2015 i forhold til 2014, vurderer IDC.

Den generelle tilbagegang dækker over, at Android ventes at falde med 10 procent i antallet af maskiner, der sendes ud til butikkerne, mens det ventes, at der vil blive sendt næsten 15 procent færre iPads på markedet.

Windows-platformen ventes at gå 59 procent frem i forhold til 2014.

Selvom det lyder af ganske meget, skal man holde sig for øje, at Windows kommer fra et noget mere ydmygt udgangspunkt i forhold til antallet af enheder.

I konkrete tal vil der ifølge IDC blive spyttet næsten 140 millioner Android-enheder på markedet i år, 54 millioner iOS-enheder og 17 millioner Windows-enheder.

Og i 2019...

IDC forsøger sig også med en forudsigelse for, hvordan markedet vil se ud i 2019.

Her venter analysefirmaet, at Android vil ligge på en markedsandel på 56 procent mod 66 procent i år.

iOS har ifølge IDC en markedsandel på 25 procent her i 2015, og den vil stort set være den samme om fire år.

Windows vil gå fra en markedsandel i 2015 på 8 procent til 17 procent i 2019, hvis man skal tro IDC-forudsigelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Afdelingschef for IT ServiceDesk

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S