Telia jubler over dansk kovending

Telia fremhæver en massiv fremgang for sit tidligere smertensbarn, den danske forretning. Særligt fastnetforretningen har fået vendt skuden og øger omsætningen og driftsoverskud. Analytiker er ikke imponeret.

Modsat tidligere år er det nu næsten rendyrket idyl at læse den beskrivelse, som topledelsen i svensk-finske Teliasonera benytter om den danske forretning.

Væk er tidligere tiders rædselsberetninger om omstruktureringer, der indebar massive fyringsrunder og nedskrivninger i milliardklassen.

Nu skriver ledelsen i stedet om "stærk fremgang" efter den "vellykkede omstrukturering", selv om det danske selskab havde et driftsunderskud på 60 millioner kroner i første kvartal.

Øget omsætning

Telia bygger optimismen på, at det er lykkedes at øge omsætningen i den danske fastnetforretning med en fjerdedel til 400 millioner kroner. Samtidig gav driften af den danske fastnetforretning et overskud på 41 millioner kroner før afskrivninger i årets første tre måneder.

Fremgangen skyldes ifølge Telia-ledelsen, at mange kunder nu benytter Telias abonnement, der giver mulighed for at ringe til en fast pris.

Til gengæld har Telia ikke fået væsentligt flere fastnetkunder, men ligger nogenlunde fast på knap 180.000.

Teleanalytiker Poul Jessen fra Danske Bank er dog ikke imponeret. Han fremhæver, at driftsoverskuddet i fastnetforretningen er det laveste i tre kvartaler.

Det er dog ikke så afgørende for hans vurdering af, at Telia stadig har en "svær case" i Danmark.

Derimod hæfter han sig ved, at indtjeningen i den danske mobilforretning faldt i forhold til de sidste måneder af 2003, selv om der kom 19.000 nye kunder i forretningen.

Det tyder ifølge Poul Jessen på, at nogle af kunderne er inaktive, men han tilskriver det også den hårde konkurrence på det danske mobilmarked.

Blot 113.000 bredbåndskunder
Telia havde 544.000 mobilkunder i Danmark ved udgangen af marts, mens der er 113.000 bredbåndskunder i kabel-tv-selskabet Telia Stofa. Den samlede omsætning i den danske forretning endte i første kvartal på godt trekvart milliard kroner, og Telia beskæftiger cirka 1.000 medarbejdere herhjemme.

I hele Teliasonera står omsætningen stort set stille, mens overskuddet er steget en fjerdedel til knap to milliarder kroner.

Koncernchef Anders Igel bebuder, at han vil sætte turbo på arbejdet med at gå koncernen igennem for at se, hvor han kan finde besparelser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S