Hitman topper i USA

Den tredje udgave af det danske lejemorderspil Hitman topper de amerikanske salgslister, godt en uge efter det er kommet i handlen. Spillet blev udsendt i Europa fredag og følges over hele verden af en markedsføringskampagne på 66 millioner kroner.

Det tredje spil i Hitman-serien er braget ind som både det mest udlejede og det mest solgte spil til forhandlerne i USA.

Sådan lyder de første meldinger fra spilforlaget Eidos' britiske marketingchef, Ric Williams.

Eidos købte i marts danske IO Interactive, som udvikler Hitman-spillene, for en kvart milliard kroner.

Rick Williams var i København fredag for at præsentere Hitman Contracts, som den seneste version hedder. Den er udkommet til pc, Playstation 2 og Xbox.

- Spillet røget direkte ind som nummer et til både Playstation 2 og Xbox. Nu er presset på os,for at det skal holde den placering, siger han.

Store forventninger

Ud fra de foreløbige salgstal vurderer Eidos, at Hitman Contracts har potentiale til at sælge det dobbelte antal af forgængeren Hitman 2, som til dato blevet langet over disken flere end 3,1 millioner gange.

Hitman Contracts er forudbestilt i to millioner eksemplarer, og også IO Interactives direktør, Janos Flösser, har store forhåbninger.

- Jeg har selvfølgelig forventninger om, at spillet sælger væsentligt bedre end forgængeren. Det har potentiale til at gå hele vejen, siger han.

Hitman Contracts har taget over halvandet år at udvikle, og da udviklingsarbejdet var på sit højeste, var 90 personer tilknyttet projektet.

Blodig lejemorder

Hitman Contracts forsøger at skabe en lidt anderledes udgave af Hitman, der er mere dyster og blodig end de to forgængere. Spillet dykker tilbage i hovedpersonen Agent 47's fortid, hvor spilleren i 12 missioner skal føre den skaldede og tatoverede lejemorder gennem opgaver over hele verden.

Selve spillet er bygget på en stærk modificeret grafikmotor fra IO Interactives seneste spil, Freedom Fighters, der har solgt omkring en million eksemplarer.

Computerworld Online har tidligere beskrevet, hvordan Eidos vil bruge 33 millioner kroner på at markedsføre spillet, men det er kun i Europa. Samlet set vil Hitman Contracts på verdensplan blive fulgt af en markedsføringskampagne på mere end 66 millioner kroner.

Nyt koncept undervejs

Websitet Game Rankings samler spilanmeldelser fra hele verden, og her er Hitman Contracts blandt de bedst scorende med en gennemsnitlig karakter på fire ud af fem.

Det er dog en smule dårligere end forgængeren, og den næste måned eller to kommer til at give et godt billede, om det kan lykkes det tredje spil i serien at blive en lige så stor kommerciel succes.

Selv om spillet nu er udgivet, hviler IO Interactive ikke på laurbærrene. Selskabet er allerede i gang med at udvikle det fjerde spil i serien, ligesom der sideløbende arbejdes på et helt nyt spil.

- Vi er i gang med at designe en prototype af spillet, og det er noget af det mest spændende, der er sket siden Hitman, siger Janos Flösser.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Politiets Efterretningstjeneste

Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland