Internetudbydere vil bremse orme-angreb

Danske internetudbydere stiller sig tættere sammen for at kunne gribe ind i fællesskab, når danskerne udsættes for orme- og virusangreb. Udbyderne er klar med et nyt kodeks, som blandt andet åbner for flere centrale portspærringer og e-mail-filtre.

Danske internetudbydere tager i fællesskab kampen op mod den orme-, virus- og spam-plage, som hærger danskernes computere.

Mellem otte og 10 danske internetudbydere har i fællesskab udarbejdet et såkaldt kodeks, der skal dæmme op for den stadigt stigende mængde af orme, spam og virus.

Det nye kodeks er skabt på initiativ fra brancheorganisationerne Dansk Industri, IT-Brancheforeningen og Telekommunikationsindustrien. Blandt deltagerne er Cybercity og TDC.

Et af formålene med kodekset er, at internetudbyderne skal stå tæt sammen, når landets it-systemer bliver angrebet og udsættes for orme- eller virus-epidemi.

Kunne Sasser stoppes?

En sådan er Sasser-ormen, der de seneste dage har fået tusindvis af uopdaterede Windows-pc'er verden over til at bryde sammen. I Danmark er det blandt andet gået ud over forsikringsselskabet If, der mandag måtte lukke selskabets netværk og IP-baserede telefonsystem ned i hele Norden.

Internetudbyderne kan effektivt stoppe en del af problemerne, før de når frem til private og virksomheder, ved at lægge e-mail-filtre ud eller ved at lukke for de kommunikationsporte, som ormene spreder sig gennem.

Internetudbydere har hidtil i vidt omfang holdt igen med at bruge disse våben mod plagerne, fordi filtre og lukkede porte ikke kun holder uønsket kommunikation ude, men også risikerer at blokere for hel legitim internet-kommunikation. Derfor har internetudbyderne også ladet de porte, som Sasser-ormen benytter, stå åbne.

Jesper Hansen, teknisk direktør i Cybercity, er formand for den arbejdsgruppe, som står bag kodekset, der først bliver præsenteret torsdag. Han vil ikke forklare, hvorfor udbyderne ikke har benyttet kodekset til at bremse Sasser i Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job