Stor forvirring om gigantisk tech-opkøb: Der er noget, der ikke stemmer

Et stort tech-opkøb er blevet udskudt i 11. time, efter it-giganten Foxconn ellers havde tænderne i Sharp for 42 milliarder kroner. Læs her, hvad Foxconn har fundet i Sharp-regnskabet.

Artikel top billede

Først var buddet ikke stort nok. Så gik handlen i hus. Og nu bliver det hele så alligevel udskudt. 

Der er tale om den taiwanske elektronikvirksomhed Foxconns opkøb af den japanske tech-gigant Sharp for 42 milliarder.

Foxconn med godt en million medarbejdere og en omsætning på 900 milliarder kroner havde ellers sat gaflen i Sharp.

Men efter Sharp-bestyrelsen havde godkendt handlen, er der nu dukket oplysninger op i Sharp-regnskabet, som har udsat de afgørende underskrifter.

Udsættelsen skyldes, at der i Sharps forretningsmæssige risikovurdering flagrer omkring 21 milliarder kroner, som muligvis skal bruges på områder som sagsanlæg, udskiftning af underleverandører og andre ukendte udgifter.  

Det skriver The Wall Street Journal

Frem og tilbage

Efter længere tids frierier så det ellers ud til, at japanske Sharp med fem underskudsgivende kvartaler i træk var klar til at blive opslugt af mægtige Foxconn.  

Sharp-bestyrelsen havde godkendt buddet fra Foxconn på 42,1 milliarder kroner, efter Foxconn først havde budt godt 35 milliarder kroner.

Flere andre selskaber som Samsung har også i den senere tid snuset til opkøbet af Sharp.
Hverken Foxconn eller Sharp løftet sløret for de nærmere detaljer i udsættelsen eller handlen i øvrigt.

Foxconn oplyser dog til The Wall Street Journal, at selskabet nu skal gennemgå listen med de 100 usikkerheder, inden handlen kan gå igennem. 

Selskabet fortæller også, at det stadig er varmt på opkøbet, som altså i 11. time er blevet udskudt. 

En kontroversiel køber

Rygterne om opkøbet har svirret længe, som du kan læse her: Omstridt kinesisk kæmpe-firma i gang med at købe japanske Sharp

Sharp er kendt i Vesten som tech-fabrikant af blandt andet fjernsyn, mens selskabet på hjemmemarkedet i Japan også er blandt de største mobilfabrikanter.

Køberen Foxconn derimod lever en mere tilbagetrukket tilværelse i blandt andet kinesiske samlebåndshaller, hvor selskabets mange medarbejdere blandt andet stykker iPhones sammen for Apple.

I it-verdenen er Foxconn i de senere år kommet på manges læber for elendige forhold på selskabets fabrikker.

Forholdene skulle angiveligt have været årsagen til, at medarbejdere i flere tilfælde har begået selvmord ved at hoppe ud fra fabrikstage, så selskabet til sidst måtte sætte et sikkerhedsnet op til at gribe selvmordsplagede ansatte.

Det kan du læse mere om her: Springer de ansatte stadig ud fra taget hos Foxconn? 

Sharps økonomiske deroute er derimod kendetegnende for Japans fald fra tinderne som verdens mægtigste tech-land. 

Det kan du læse mere om her: Historien om hvordan Japan begik harakiri som elektronik-stormagt

Læs også:

Sådan bygger Foxconn HP-servere på tjekkisk mega-fabrik

Foxconn bliver verdens største robotfirma

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Djøf

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg