Foxconn bliver verdens største robotfirma

Den udskældte hardware-producent Foxconn vil anskaffe en million robotter inden 2014. Foxconn skal selv udvikle robotterne og bliver dermed verdens største robotfirma.

Artikel top billede

Sidste år kom meldingen om, at Foxconn vil automatisere en stor del af sin produktion med robotter. Foxconn fremstiller hardware for Apple, Microsoft, Sony og mange andre store kunder. Foxconn-chef Terry Gou fortalte i august 2011 at Foxconn vil anskaffe en million robotter inden 2014.

Det blev i første omgang tolket som en pr-stunt. Foxconn har været udsat for hård kritik af arbejdsforholdene i sine fabrikker og så passer det godt ind i billedet, at nogle af de trivielle opgaver fremover skal udføres af maskiner i stedet for mennesker. Det gælder blandt andet maling, svejsning og samling af komponenter.

Men ifølge det tyske magasin Produktion er der tale om alt andet end et pr-stunt. Foxconn mener det alvorligt og er netop nu ved at opbygge et forsknings- og udviklingscenter for robotter i Taiwan sammen med en fabrik, hvor man selv vil fremstille maskinerne.

Dermed bliver Foxconn altså selv til en producent af robotter - og med ét slag kan Foxconn blive den største i verden. Det globale årlige salg af industrirobotter anslås til 150.000. Hvis Foxconn skal bygge en million robotter over de næste par år, bliver selskabet dermed større end konkurrenter på robot-markedet som ABB og Kuka, der også har fabrikker i Kina.

Bygger en hær af kloner

Den amerikanske robot-ekspert Frank Tobe siger til magasinet, at Foxconn sandsynligvis vil købe robotter fra ABB, Fanuc Robotics, Kuka og Yaskawa, analysere dem og bygge sine egne kopier. I første omgang vil Foxconn kun bruge robotterne på sine egne fabrikker, men senere skal de også markedsføres til eksterne kunder.

Foruden effektiviseringen i produktionen er fordelen selvfølgelig også, at robotterne ikke klager over lange arbejdstider, forlanger mere i løn eller truer med at springe ned fra taget på fabriksbygningerne.

Foxconn kom i søgelyset i 2010 efter en stribe af selvmord blandt de ansatte. Foxconn har efterfølgende hævet lønningerne, men samtidig flyttet produktionen fra sine store fabrik i Shenzhen til andre steder i Kina hvor lønningerne er lavere.
 
I maj sidste år blev en af de nye Foxconn-fabrikker i Chengdu ramt af en eksplosion, hvor tre ansatte blev dræbt og femten såret. Ifølge ubekræftede meldinger skulle dødstallet være meget højere.
 
Det menes at brandbart støv har udløst eksplosionen. Foxconn beskæftiger omkring 100.000 arbejdere i fabrikken, der ligger i det sydvestlige Kina.
 
Samlet har Foxconn mere end en million ansatte i Kina, og selskabet ekspanderer i flere lande.
 
Foxconn blev stiftet i 1974 som en producent af plastknapper til fjernsyn, men i de seneste år er det gået stærkt med en årlig vækst på 30 procent.

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

KMD A/S

Product Owner / Product Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job