Foxconn bliver verdens største robotfirma

Den udskældte hardware-producent Foxconn vil anskaffe en million robotter inden 2014. Foxconn skal selv udvikle robotterne og bliver dermed verdens største robotfirma.

Artikel top billede

Sidste år kom meldingen om, at Foxconn vil automatisere en stor del af sin produktion med robotter. Foxconn fremstiller hardware for Apple, Microsoft, Sony og mange andre store kunder. Foxconn-chef Terry Gou fortalte i august 2011 at Foxconn vil anskaffe en million robotter inden 2014.

Det blev i første omgang tolket som en pr-stunt. Foxconn har været udsat for hård kritik af arbejdsforholdene i sine fabrikker og så passer det godt ind i billedet, at nogle af de trivielle opgaver fremover skal udføres af maskiner i stedet for mennesker. Det gælder blandt andet maling, svejsning og samling af komponenter.

Men ifølge det tyske magasin Produktion er der tale om alt andet end et pr-stunt. Foxconn mener det alvorligt og er netop nu ved at opbygge et forsknings- og udviklingscenter for robotter i Taiwan sammen med en fabrik, hvor man selv vil fremstille maskinerne.

Dermed bliver Foxconn altså selv til en producent af robotter - og med ét slag kan Foxconn blive den største i verden. Det globale årlige salg af industrirobotter anslås til 150.000. Hvis Foxconn skal bygge en million robotter over de næste par år, bliver selskabet dermed større end konkurrenter på robot-markedet som ABB og Kuka, der også har fabrikker i Kina.

Bygger en hær af kloner

Den amerikanske robot-ekspert Frank Tobe siger til magasinet, at Foxconn sandsynligvis vil købe robotter fra ABB, Fanuc Robotics, Kuka og Yaskawa, analysere dem og bygge sine egne kopier. I første omgang vil Foxconn kun bruge robotterne på sine egne fabrikker, men senere skal de også markedsføres til eksterne kunder.

Foruden effektiviseringen i produktionen er fordelen selvfølgelig også, at robotterne ikke klager over lange arbejdstider, forlanger mere i løn eller truer med at springe ned fra taget på fabriksbygningerne.

Foxconn kom i søgelyset i 2010 efter en stribe af selvmord blandt de ansatte. Foxconn har efterfølgende hævet lønningerne, men samtidig flyttet produktionen fra sine store fabrik i Shenzhen til andre steder i Kina hvor lønningerne er lavere.
 
I maj sidste år blev en af de nye Foxconn-fabrikker i Chengdu ramt af en eksplosion, hvor tre ansatte blev dræbt og femten såret. Ifølge ubekræftede meldinger skulle dødstallet være meget højere.
 
Det menes at brandbart støv har udløst eksplosionen. Foxconn beskæftiger omkring 100.000 arbejdere i fabrikken, der ligger i det sydvestlige Kina.
 
Samlet har Foxconn mere end en million ansatte i Kina, og selskabet ekspanderer i flere lande.
 
Foxconn blev stiftet i 1974 som en producent af plastknapper til fjernsyn, men i de seneste år er det gået stærkt med en årlig vækst på 30 procent.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S