Artikel top billede

Dump: AV-Comparatives.

Stor sikkerhedstest: Her er det bedste antivirus-program lige nu

19 antivirusprogrammer er blevet stillet overfor hinanden og enten blevet godkendt eller fundet for lette. Her er listen over de programmer, der er bedst til at fange truslerne lige nu.

Antivirus-programmerne er det første værn mod trusler, der vil vores digitale maskiner til livs.

Der er med andre ord stadig ingen vej uden om en software-baseret barriere, hvis hemmelighederne skal holdes nogenlunde under lås og slå.

Naturligvis i kombination med opdaterede programmer og styresystem.

AV-Comparatives er en uafhængig organisation, der har specialiseret sig i at teste sikkerhedsprogrammer fra de kendte leverandører for at se, om programmerne holder, hvad de lover.

For første gang i 2016 har organisationen nu sammenlignet leverandørernes resultater med hinanden og udsat dem for en test.

Antivirusprogrammerne testes dog således løbende med de trusler, der er aktuelle. Arkivet over malware-koden bliver hele tiden holdt opdateret for at give det, som AV-Compatratives kalder en real-world protection-test.

Altså en test-form, der forsøger at efterligne de sikkerhedsproblemer, man møder i hverdagen. I februar-testen er programmerne blevet kort igennem med 392 ondsindede programmer.

Testen er kørt på en Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit SP1-maskine med opdaterede tredjepartsprogrammer som Adobe Flash, Adobe Acrobat Reader og Java.

Fokus i denne test har været på detektionsrate, eller med andre ord, hvor mange procent af de ondsindede koder programmerne kan opdage.

Hvordan det gik, kan du se på graferne herunder.

Microsoft få smæk

I top tre ligger firmaerne Kaspersky, F-Secure og Trend Micro, der alle fanger problemerne i opløbet.

F-Secure og Trend Micro har dog en del falske positiver, hvilket ikke er dårligt for sikkerheden, men lidt forstyrrende.

I den tunge del af feltet må man bemærke at Microsofts populære Security Essentials 4.8, der ligger som eneste sikkerhedsprogram på rigtig mange maskiner, ikke klarer sig særligt godt i denne test.

Security Essentials fangede blot 91,4 procent af de ondsindede koder.

Læs også: Microsofts nye Windows Defender ATP: Virksomhederne skal bruge ny sikkerhedstjeneste

Software-test er naturligvis ikke den endegyldige sandhed, men dog en pegepind, der viser et øjebliksbillede af, hvordan de enkelte programmer klarer sig under de valgte testkriterier.

Det er ligeledes ikke alle producenter, der har haft lyst til at deltage eller mulighed for at være med.

Det er således ikke en komplet test, men et solidt overblik over hvilke programmer, der er gode til at klare truslerne lige nu.

Du kan også selv klikke forbi AV-Comparatives webside, hvor du på en interaktiv grafik kan vælge forskellige parametre for, hvordan de forskellige programmer skal sammenlignes med hinanden.

Læs også:
Antivirus-producent: Vi sælger din surf-historik til reklamefirmaer

Retten til dit privatliv er et spil uden regler - og du har intet at skulle have sagt

Sikkerhedsfolk indrømmer: Vi udviklede malware for at ramme konkurrenterne




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2 - Sådan forbereder du din virksomhed til den store dag med ny EU-lovgivning om cybersikkerhed

NIS2 er et nyt EU-direktiv, som pålægger medlemslandene at sikre, at udbydere af kritisk infrastruktur og tjenester har passende sikkerhedsforanstaltninger på plads til at styre cyberrisici og opretholde modstandsdygtighed i tilfælde af en hændelse. Du skal være klar fra dag et – ellers vanker der bøder.

26. september 2023 | Læs mere


Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


OT-sikkerhed i produktionsmiljøer - hvor kommer truslerne fra og hvordan opnår I optimal modstandsdygtighed overfor cyberangreb?

Til trods for den intense fokus på cybersikkerhed og NIS2 er mange produktionsvirksomheder og organisationer stadig usikre på, hvad de konkret skal gøre for at sikre, at de lever op til direktivets nye skærpede krav, når det gælder risikostyring, dokumentation og indberetning samt kravene om at garantere sikkerheden igennem hele forsyningskæden – og det ansvar, der følger med.

10. oktober 2023 | Læs mere