Vild udvikling: Danmark udsat for en sand eksplosion af databedrageri

Danskere bliver bedraget som aldrig før på nettet, viser tal fra Danmarks Statistik og Rigspolitiet. Kom med bag tallene for hvor meget databedrageri, der foregår i dagens Danmark.

Artikel top billede

Databedrageri er i de seneste år blevet den suverænt største bedrageriform i kongeriget Danmark.

Det viser tal fra Danmarks Statistik, som igen henter sine tal hos Rigspolitiet.

Tallene afslører, at der alene i første kvartal af 2016 er næsten dobbelt så mange registreringer for databedrageri som i hele 2013.

I perioden fra 2014 til 2015 er antallet af anmeldte forbrydelser hidrørende databedrageri stukket helt af i den negative retning, da der er en stigning på 261 procent.

Den samme procentvise stigning kan ses år for år fra 2011 og frem til i dag.

I reelle tal lå antallet af anmeldte forbrydelser for databedrageri i 2011 på 647 tilfælde, mens det sidste år var røget helt op på 16.288 anmeldelser, hvilket svarer til en stigning på 2.517 procent på fem år.

Du kan se udviklingen her i denne graf:

Klik for større billede. Kilde: Danmarks Statistik/Rigspolitiet

Nye beregninger bag eksplosion

At lyssky elementer i stigende grad skulle have kastet sig over computerkeyboards, er dog kun en del af sandheden.

For et andet vigtigt element i opgørelsen over databedrageri er, at Rigspolitiet har ændret sin opgørelsesmetode over bedrageri. I de nyere opgørelser efter 2014 bliver anmeldelser for tyveri ved pengeautomater således nu også registreret som databedrageri.

Denne ændring gør ordensmagten opmærksom på i en pressemeddelelse i forbindelse med sin opgørelse over kriminaliteten sidste år.

Her bliver det blandt flere forbrydelser bemærket, at der er fald i antallet af hjemmerøverier, tricktyverier og indbrud i private hjem.

"Til gengæld kan vi se, at bedrageri er i vækst. Det er i høj grad et område, der er båret af den svindel, der finder sted på nettet. Politiet har oprustet markant på området, og tallene viser, at vi får fat i ganske mange af de mistænkte," lyder det fra rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg i pressemeddelesen.

Her bliver det også forklaret, at databedrageri blandt andet dækker over svindel på internettet med kortoplysninger eller NemID-koder, der er kommet kriminelle i hænde ved hjælp af phishingmails, hvor personer lokkes til at videregive oplysningerne.

Et lillebitte fald i år

2016 ser ikke ud til at blive markant anderledes, end den skitserede udvikling.

For trods et lille fald i antallet af sager om databedrageri i forhold til fjerde kvartal 2015, fortsætter den kedelige tendens med, at langt hovedparten af bedragerisagerne foregår på de digitale platforme.

De nyeste tal over databedrageri fordelt på kvartaler kan du se her:


Klik for større billede. Kilde: Danmarks Statistik/Rigspolitiet

Det skal samtidig nævnes, at der godt kan være en vis usikkerhed omkring at male et øjebliksbillede af bedragerisagerne, da tallene er styret af registreringsdatoen for anmeldelsen.

Selv bedragerigerningen er i sagens natur sket tidligere end anmeldelsesdatoen.

Læs også:
Ransomware, sikkerhed i biler og DDoS-angreb: Her er de værste sikkerhedsplager lige nu

Danske it-sikkerhedsfirmaer opruster: De it-kriminelle er blevet for dygtige

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S