Intel dropper Atom-chip: Er Intel ved at trække sig helt ud ad smartphone-markedet?

Intel er på nippet til at lukke for al udvikling og produktion af selskabets Atom-chip, som Intel ellers har pumpet milliarder af kroner i. Er selskabet ved at droppe mobil-markedet?

Artikel top billede

Intel dropper med kort varsel al udvikling på selskabets kommende Atom-chip, der har haft arbejdstitlerne Sofia og Boxton.

De to chip har været målrettet mobilområdet, og Intels beslutning har derfor straks fået spekulationer til at rejse sig om, hvorvidt Intel er på vej til helt at droppe mobil-området som indsatsområde.

Smartphone-området bliver ellers generelt regnet som et af de afgørende områder for chip-producenterne.

Her kom Intel imidlertid for sent ud af starthullerne, og selskabet - der i mange år har siddet tungt på pc--området - har aldrig været i stand til at få ordentligt fat i smartphone-markedet, som i dag domineres af ikke mindst konkurrenten ARM.

Trods investeringer på flere milliarder kroner kører Atom-chippene i dag således kun i en håndfuld smartphones, mens tablet-markedet falder.

Stor omstrukturering

Beslutningen om at skrotte Sofia og Broxton er en af de første synlige konsekvenser af Intels meget store omstrukturering, der blandt andet fører til afskedigelsen af 11 procent af Intels medarbejderstab. Det svarer til 12.000 ansatte.

Det kan du læse mere om her: Intel fyrer 11 procent af medarbejderne: 12.000 ansatte skal ud af vagten

De første versioner af Sofia er allerede i butikkerne, mens Broxton var ventet lanceret i årets løb.

Intel har gennem årene investeret flere milliarder kroner i udviklingen af Atom-chippene, men de ellers planlagte fremtidige investeringer vil i stedet nu blive flyttet til andre områder.

Intel meddeler til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at midlerne vil blive flyttet til "produkter, der leverer større afkast og fremmer vores strategi."

Hvad med mobilmarkedet?

Uden Sofia- og Broxton-chippene står Intel med et stort hul i roadmappen for udvikling af mobil-chip, da Intels nuværende chip på området efterhånden er ved at være uddaterede. Og nu er der altså ingen umiddelbare opfølgere i sigte.

Hertil kommer, at Intel også skrotter videreudviklingen af selskabets tablet-chip, Atom X5, hvor næste udgave er blevet udviklet under arbejdstitlen Cherry Trail.

I stedet vil Intel her forsøge sig med Pentium- og Celeron-chip under navnet Apollo Kale, der er udviklet til hybrid-computere og ikke rene tablet-computere.

Ifølge Intel ser selskabet ikke længere en fremtid, hvor tablet-computere kan regnes for at være et marked for sig.

Intel har udpeget nye kerneområder, som selskabet fremover vil sætte fulde sejl på at vokse i.

Det kan du læse mere om her: Helt nyt Intel på vej: Her er det nye Intel efter gigantisk fyringsrunde og omstrukturering

Læs også:

Se Intels nye manifest: Det er (næsten) slut med pc'er

Vil udnytte Intels krise: Her er ærkerivalen AMD's angrebsplan

Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

[b]Intel på vej med superhurtig SSD-teknologi - kan ventes i MacBook-computere

Intels nye vision: Ikke længere blot 'Intel Inside' - et nyt Intel er ved at se dagens lys

Intel slår mægtige divisioner sammen: Store forandringer på vej[/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos