Intel dropper Atom-chip: Er Intel ved at trække sig helt ud ad smartphone-markedet?

Intel er på nippet til at lukke for al udvikling og produktion af selskabets Atom-chip, som Intel ellers har pumpet milliarder af kroner i. Er selskabet ved at droppe mobil-markedet?

Artikel top billede

Intel dropper med kort varsel al udvikling på selskabets kommende Atom-chip, der har haft arbejdstitlerne Sofia og Boxton.

De to chip har været målrettet mobilområdet, og Intels beslutning har derfor straks fået spekulationer til at rejse sig om, hvorvidt Intel er på vej til helt at droppe mobil-området som indsatsområde.

Smartphone-området bliver ellers generelt regnet som et af de afgørende områder for chip-producenterne.

Her kom Intel imidlertid for sent ud af starthullerne, og selskabet - der i mange år har siddet tungt på pc--området - har aldrig været i stand til at få ordentligt fat i smartphone-markedet, som i dag domineres af ikke mindst konkurrenten ARM.

Trods investeringer på flere milliarder kroner kører Atom-chippene i dag således kun i en håndfuld smartphones, mens tablet-markedet falder.

Stor omstrukturering

Beslutningen om at skrotte Sofia og Broxton er en af de første synlige konsekvenser af Intels meget store omstrukturering, der blandt andet fører til afskedigelsen af 11 procent af Intels medarbejderstab. Det svarer til 12.000 ansatte.

Det kan du læse mere om her: Intel fyrer 11 procent af medarbejderne: 12.000 ansatte skal ud af vagten

De første versioner af Sofia er allerede i butikkerne, mens Broxton var ventet lanceret i årets løb.

Intel har gennem årene investeret flere milliarder kroner i udviklingen af Atom-chippene, men de ellers planlagte fremtidige investeringer vil i stedet nu blive flyttet til andre områder.

Intel meddeler til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at midlerne vil blive flyttet til "produkter, der leverer større afkast og fremmer vores strategi."

Hvad med mobilmarkedet?

Uden Sofia- og Broxton-chippene står Intel med et stort hul i roadmappen for udvikling af mobil-chip, da Intels nuværende chip på området efterhånden er ved at være uddaterede. Og nu er der altså ingen umiddelbare opfølgere i sigte.

Hertil kommer, at Intel også skrotter videreudviklingen af selskabets tablet-chip, Atom X5, hvor næste udgave er blevet udviklet under arbejdstitlen Cherry Trail.

I stedet vil Intel her forsøge sig med Pentium- og Celeron-chip under navnet Apollo Kale, der er udviklet til hybrid-computere og ikke rene tablet-computere.

Ifølge Intel ser selskabet ikke længere en fremtid, hvor tablet-computere kan regnes for at være et marked for sig.

Intel har udpeget nye kerneområder, som selskabet fremover vil sætte fulde sejl på at vokse i.

Det kan du læse mere om her: Helt nyt Intel på vej: Her er det nye Intel efter gigantisk fyringsrunde og omstrukturering

Læs også:

Se Intels nye manifest: Det er (næsten) slut med pc'er

Vil udnytte Intels krise: Her er ærkerivalen AMD's angrebsplan

Apple, Google og Microsoft i skattely: Vi står i et moralsk dilemma

[b]Intel på vej med superhurtig SSD-teknologi - kan ventes i MacBook-computere

Intels nye vision: Ikke længere blot 'Intel Inside' - et nyt Intel er ved at se dagens lys

Intel slår mægtige divisioner sammen: Store forandringer på vej[/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job