Microsoft på vej med fyresedler til næsten 3.000 medarbejdere

Microsoft vil afskedige næsten 3.000 ansatte inden næste sommer

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft vil inden for det næste års tid afskedige 2.850 medarbejdere i en stor fyringsrunde, som vil blive effektueret inden midten af 2017.

Fyringsrunden vil komme i kølvandet på de øvrige fyringsrunder i Microsoft, der for et par måneder siden varslede afskedigelse af yderligere 1.850 ansatte i selskabet smartphone-forretning.

Det kan du læse mere om her: Efter katastrofale salgstal: Ny stor fyringsrunde i Microsoft.

Også denne nye fyringsrunde vil primært ramme Microsofts stærkt skrantende telefon-hardware-forretning.

Det sker som direkte konsekvens af, at Microsofts markedsandel på smartphone-området trods flere års bestræbelser på at komme med fortsat er meget lille - under én procent.

Microsoft har tidligere gennemført meget store kapacitetstilpasninger i smartphone-forretningen efter det store opkøb af Nokia i 2013.

For et år siden afskedigede selskabet således 7.800 medarbejdere.

Det skete samtidig med, at der blev gennemført en meget stor afskrivning på 51 milliarder kroner på Nokia-divisionen, som Microsoft ellers betalte 40 milliarder kroner for.

Du kan læse mere om denne store fyringsrunde her: Microsoft fyrer 7.800 mand i sin mobil-division efter Nokia-fiasko - helt ny smartphone-strategi på trapperne

Opkøbet af Nokia var i øvrigt den sidste store beslutning, som daværende Microsoft-topchef Steve Ballmer stod i spidsen for.

Hans afløser, Satya Nadella, har imidlertid været ret konsekvent med at afskrive og neddrosle mobil-hardware-forretningen, der i efterhånden en del kvartaler har været præget af tilbagegang og nedtur.

Analysehuset Gartner meldte for få måneder siden ganske, at det ikke længere tror på smartphone-projekt, der har en markedsandel på blot 0,7 procent med et kvartalsmæssigt salg på blot et par millioner telefoner.

Til sammenligning har Android en markedsandel på 84,1 procent, mens Apples iOS sidder på 14,8 procent af markedet.

Det kan du læse mere om her: Microsofts smartphone-salg i katastrofalt dyk: Ekspert tror ikke længere på projektet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S