Opsang til dansk hosting-branche: Vi kan jo sagtens konkurrere med Amazon

Den danske hostingbranche har mange muligheder for at byde internationale cloud-giganter som Amazon, Google og IBM op til dans. Læs her, hvordan det ifølge en dansk cloud-direktør skal til.

Artikel top billede

Teknologi-overlegenhed, gennemskuelighed og lave priser.

Sådan opsummerer direktør Christian Orellana fra det danske cloud-selskab Origo Systems med to datacentre ved Aarhus-egnen de vigtigste parametre for at få hosting-succes i den fagre, nye it-verden.

Samtidig ser han, at traditionelle danske hostingselskaber er fodslæbende, når det kommer til at være først med den sidste nye teknologi samt at have simple produkter og enkle prisstrukturer.

Skyd brystkassen frem

Men sådan behøver det slet ikke at være.

For hvis den danske hostingbranche skød brystkassen frem og ville, så kunne den ifølge Christian Orellana også snildt konkurrere med internationale cloud-giganter som Amazon, Google og Oracle.

Også selv om de globale cloud-spillere har investeret fantasillioner af kroner i store cloudcentre i internationale kongeriger, hvor solen aldrig går ned.

"Naturligvis kan danske hostingudbydere byde de internationale cloud-selskaber på konkurrence. Stordrift er ikke altid lig effektiv drift, og med de rette teknologisatsninger, kundeservicesatsninger og priser kan man komme virkelig langt," fortæller Christian Orellana til Computerworld.

Det, de unge vil have

Han udpeger flere områder som salgsparametre, som den danske hostingbranche kunne slå på, hvis den vil lokke nuværende danske Amazon-kunder 'hjem' til Danmark.

Det drejer sig om investering i teknologi, enkelhed i produktporteføljen, dansktalende kundeservice, lavere priser, tilbud om dedikeret fiber til virksomheden og så persondatalovgivning med danske data i Danmark til de offentlige kunder.

"Den danske hostingbranche omsætter stadig for milliarder kroner, hvilket viser, at kundegrundlaget er her trods teknologisk underlegenhed," siger Christian Orellana og fortsætter:

"Personligt vil jeg naturligvis nødigt miste kunder. Men jeg vil gerne have danske cloud-konkurrenter, som kan være med til at sætte fokus på, at det kan betale sig at handle lokalt, hvis man vil have en cloud-leverandør, der kan levere lynhurtig I/O gennem konsekvent anvendelse af SSD'er kombineret med lavere latency (forsinkelse på data, red), fordi data ikke skal rejse så langt."

I stedet for innovation ser han, at mange af hans hostingkonkurrenter her til lands tilbyder kunderne gammeldags, bøvlede kontaktformularer frem for en simpel startknap på deres hjemmesider.

"Vi skal mere tænke i at 1, 2, 3, her har du som en kunde en helt ny Linux-server oppe at køre med det samme, uden binding, med betaling per minut og uden at skulle betale et halvt år forud. Det er jo dét, de unge vil have," fortæller Christian Orellana.

De kommende zombier

I Origo Systems-direktørens optik er mange af de udenlandske cloud-spillere til alt held også tunge i bagdelen, når det kommer til at tilbyde deres millionvis af kunder noget nyt.

Det skyldes, at der siden introduktionen af virtualisering i skyen for en håndfuld år siden ikke er sket meget nyt under teknologi-solen.

"Et selskab som Amazon har ikke nødvendigvis den bedste I/O-performance, da de har været lidt længe om at tilbyde servere med SSD, de vil gerne sælge dig databaser og andre tjenester som låser kunderne til deres (Amazons, red.) sky, og så er AWS noget af et gedemarked, når det drejer sig om andet end deres standard-produkter," påstår Christian Orellana.

Han mener, at der derfor er blevet plads til en international spiller som DigitalOcean fra 2011, som på ganske få år har vundet markante markedsandele.

Den succeshistorie kan ifølge Christian Orellana sagtens gentages bare med danskere bag sky-forretningen.

"DigitalOcean har ført os tilbage til det simple ved cloud, og det er i skyen, at fremtidens kamp om kunderne kommer til at stå. Hvilken nystartet virksomhed vil hyre fem it-administratorer og ringe ud til selskaber som Oracle og Microsoft for at købe it-udstyr? Ingen," siger Origo Systems-direktøren og fortsætter:

"Derfor er det også et spørgsmål om, hvorvidt it-selskaber uden cloud er branchens kommende zombier, som bare maksimerer deres profit på eksisterende kunder i stedet for at investere i innovation for at udvide kundeskaren."

Denne skæbne risikerer ifølge Christian Orellana også at overgå traditionelle danske hostingudbydere, hvis de ikke snart tænker ud af boksen og kommer op i de højere luftlag. 

Læs også: 
Skyerne trækker sig sammen: Danske datacentre risikerer at blæse omkuld i cloud-æraen

Opgørelse over cloud-leverandørernes nedbrud: Sådan har de klaret sig i 2015

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S