Kun en ud af tre Windows 10-brugere har fået vigtig opdatering

Hovedparten af Windows 10-brugerne kører stadig med versionen fra november sidste år. Udrulningen af Anniversary Update trækker i langdrag.

Artikel top billede

Microsofts nyeste styresystem, der som bekendt hedder Windows 10, fik en stor jubilæumsopdatering hen over sommeren.

Opdateringen fik navnet Anniversary Update (version 1607).

Læs mere om den her: Kæmpeopdatering af Windows 10 på trapperne: Disse nye features og ændringer på ve

Men det er langt fra alle, der har fået glæde af den nye kode.

Ifølge tal fra AdDuplex er der faktisk ganske langt mellem de harddiske, der skal forsynes med koden.

Det skriver websiden Techradar.

Kom efter gratis-fristen

Den nye opdatering kom i kølvandet på den periode, hvor brugerne kunne opgradere gratis til Windows 10. En periode, der udløb den 29. juli.

Læs også: Danskerne helt vilde med Windows 10: Så meget fylder Windows 10 i Danmark i forhold til resten af verden

Et par dage senere skulle jubilæumsopdatering så være tilgængelig for brugerne, men nu viser det sig altså, at det langt fra er alle, der har fået den.

Tallene viser således, at opdateringen kun er blevet frigivet til omkring 30 procent af de maskiner, der har Windows 10 installeret.

Det betyder med andre ord, at to ud af tre maskiner fortsat ikke er opdaterede og altså fortsætter med at køre versionen, der blev frigivet tilbage i november sidste år.

Tyder på kontrolleret udruldning

Microsoft har tilsyneladende ingen hastværk med at frigive opdateringen til alle Windows 10-brugerne.

Begrundelsen for den stille kodeudbredelse er sandsynligvis, at Microsoft ønsker at have kontrol over eventuelle problemer eller fejl i forbindelse med opdateringen.

Udruldningen har da heller ikke været helt fejlfri.

Læs eksempelvis: Microsoft klar med vigtig opdatering til Windows 10-maskiner: Fjerner irriterende problem med maskinerne

Der har således været en del bøvl, hvor det mest alvorlige problem har været, at nogle Windows 10-brugere oplever, at deres maskine ganske enkelt hakker eller fryser.

Læs mere om det her: Kritikken tager til: Windows 10 fryser og hakker efter stor opdatering

Hvad med dig? Har du modtaget opdateringen fra Microsoft?

Læs også:
Efter Microsofts kæmpe Windows 10-opdatering: Her er problemerne

Seks ting du bør tjekke efter download af den store opdatering af Windows 10

Har du endnu ikke modtaget den store opdatering af Windows 10? Sådan henter du den selv

Kort før lukketid: Så mange har endnu ikke hentet gratis Windows 10

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet