Danskerne helt vilde med Windows 10: Så meget fylder Windows 10 i Danmark i forhold til resten af verden

Windows 10 buldrer frem i Danmark, og vi giver både USA og resten af verden baghjul, når det kommer til Windows 10-installationer.

Artikel top billede

Det er en velkendt sag, at Danmark er 'et Microsoft-land', og at både virksomheder og forbrugere her i landet generelt tager Microsofts løsninger til sig i stor stil.

Det gælder ikke mindst styresystemet Windows, og nu viser ny statistik fra Statcounter, at danskerne er nogle af de mest Windows 10-ivrige i verden - og også mere, end forbrugerne i Microsofts hjemland, USA, er.

Ifølge Statcounter har Windows 10 netop overhalet Windows 7 i markedsandele i USA.

Den 29. maj lå Windows 10 således på en markedsandel på 28,83 procent i USA mod 27,96 procent til Windows 7.

På verdensplan er der ifølge statistikfirmaet tale om, at Windows 10 nu har en markedsandel på 23,24 procent mod 39,62 til Windows 7.

Her er Windows 10 i Danmark

Zoomer vi ind på lille Danmark, er Windows 10-historien en helt, helt anden.

Her i landet ligger Windows 10 ifølge Statcounter nu på en markedsandel på hele 41,32 procent, mens Windows 7 er nede på blot 22,29 procent.

Læs også: Ny bølge af opgraderinger fra Windows 7 til Windows 10: Her er forklaringen fra Microsoft Danmark

Windows 10 har generelt været en dundrende succes på markedet i systemets første leveår.

Microsofts mange push-beskeder

I starten af maj kunne Microsoft meddele, at der nu var 300 millioner aktive Windows 10-enheder på verdensplan.

"Vi ser folk derhjemme, i skoler, i små virksomheder, i store virksomheder og i andre organisationer tage Windows 10 til sig hurtigere end nogensinde og benytte Windows 10 mere end nogensinde," lød det fra selskabet.

Læs mere om de 300 millioner her.

En stor del af forklaringen på den store Windows 10-succes er dog, at Windows 10 er gratis for forbrugerne, og at Microsoft har været yderst ihærdig med at skubbe på med at få brugerne til at opgradere fra Windows 7 og 8.1 til Windows 10.

Analysefirmaet Gartner har tidligere vurderet, at Microsoft med Windows 10 har ramt så meget plet, at det vil blive den største Windows-succes nogensinde.

Læs også:

Her er Microsofts roadmap for Windows 10: Disse funktioner er på trapperne

300 millioner har nu hentet Windows 10 - men snart er det slut med gratis opgradering

Advarer Microsoft: Pas nu på med det opgraderings-fokus med Windows 10

Eksperter slår fast: Windows 10 bliver den største succes nogensinde - vil også slå Windows 7 og XP

Ny bølge af opgraderinger fra Windows 7 til Windows 10: Her er forklaringen fra Microsoft Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car