Derfor vil Nets ikke oplyse navnet på onlinebutikken bag 15.000 danske kreditkort-spærringer

Nets vil ikke fortælle offentligheden, hvilken udenlandsk netbutik, som er blevet kompromitteret i et datalæk, der betyder 15.000 danske kreditkort-spærringer. Her er Nets' forklaring.

Artikel top billede

Nets har tirsdag meddelt de danske kreditkort-ejere, at der er blevet spærret 15.000 kreditkort på grund af mistanke om svindel i en udenlandske netbutik.

Det kan du læse mere om her: Nets advarer: 15.000 danske kreditkort skal udskiftes efter datalæk i online-biks

Computerworld har ringet Nets op for at høre, hvorfor kreditkorthåndterings-selskabet ikke fortæller, hvad den ramte onlinebutik hedder for på den måde at indkredse, hvem der er i farezonen for at få spærret sit kort.

For hvis Nets nu oplyste navnet på butikken, kunne mange danskere ånde lettet op.

Hvad hedder online-butikken?

Ulrik Marschall, presserådgiver hos Nets, hvor længe har efterforskningen været i gang angående de nu spærrede kort?

"Vi kan ikke kommentere på den konkrete sag, men vi har kunnet konstatere et misbrug, der alle har det fælles træk, at kortene har været forbi den samme netbutik, som derfor er under mistanke for at være part i en sag om datalæk."

"Da det er en udenlandsk butik, er der andre parter, der står for efterforskningen."

Hvor sikre er I egentlig på, at kreditkortene skal udskiftes på grund af et datalæk i en udenlandsk netbutik?

"Vi har en konkret mistanke, og det er årsagen til, at vi nu præventivt spærrer kort."

Hvorfor vil Nets ikke fortælle, hvilken butik der er under mistanke for datalæk?

"Netop fordi onlinebutikken (kun, red.) er under mistanke. Her er det Nets' opgave at sørge for at få stoppet misbruget i at brede sig."

Er det et havecenter i Belgien?

Hvorfor kan danske kreditkort-ejere ikke få at vide, hvilket marked som er under mistanke, for nu er det jo millioner af danskere, som muligvis er bekymrede. Hvis I nu fortalte, at det eksempelvis drejede sig om et havemøbel-center i Belgien, kunne mange vel ånde lettet op?

"Som kortholder skal man ikke bekymre sig om at handle på nettet, det skal man trygt kunne gøre. Vi ved ikke, hvornår kompromittering er sket, så mange kunne også bekymre sig unødigt, hvis de havde været forbi netbutikken eller handlet inden for et specielt område for et års tid siden."

Har du et budskab til de mange bekymrede danskere, som frygter, at deres kort har været med i et større datalæk?

"Ja, man skal blive ved med at bruge sit kort, som man plejer. Bankerne skal nok oplyse de berørte korthavere, ligesom bankerne dækker eventuelle tab, som man som korthaver måske har lidt."

Stadig er det vel ikke særlig behageligt at stå nede i supermarkedet og få spærret sit kort, indtil man får besked fra sin bank om, at ens kort er spærret?

"Det er selvfølgelig meget beklageligt, hvis den situation skulle opstå. Derfor er bankerne også i fuld gang med at orientere de pågældende kortholdere, så hurtigt de kan."

Læs også:

Fem luskede phishing-kneb: Disse svindelnumre hopper vi på igen og igen

Underskud hvert eneste år: Nets har tabt 377 millioner kroner på NemID

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job