iPhone 8-udviklingen i fuld sving under hemmelige forhold: Sådan bliver Apples næste telefon

Markant nyt design er i vente på den kommende iPhone 8, hvor det rygtes, at Home-knappen, frontkamera og fingeraftrykslæser forsvinder fra hardware-fronten på telefonen med kant-til-kant-glasskærm.

Artikel top billede

Foto: Liz Welsh, CC BY 2.0 (Foto: Liz Welsh, CC BY 2.0)

Mens Apple-fanboys og -girls over hele verden i disse dage har fået eller venter på at få fingrene i iPhone 7, svirrer rygterne allerede om næste skud på stammen af æbletelefoner.

Mediet Macrumours kan berette, at den kommende iPhone 8 vil have markant anderledes design end den nuværende iPhone 7.

Først og fremmest skulle iPhone 8 udmærke sig ved at have et 5,5 tommer kant-til-kant OLED-display, hvor der i dag i hardwaren er afsat plads til blandt andet touch ID-fingeraftrykslogin og frontkamera.

Disse to funktioner vil i stedet blive bygget direkte ind i skærmen på den kommende iPhone, forlyder det.

Farvel til Home-knappen

Dermed ser det også ud til, at Home-knappen bliver sendt på møddingen i efteråret 2017, når iPhone 8-lanceringen markerer 10 års jubilæet for denne ene telefon-serie, der måske har betydet allermest for smartphone-udviklingen overhovedet.

Du kan her læse om introduktionen af den allerførste iPhone tilbage i 2007: Apple klar med avanceret iPhone-mobiltelefon

Derudover rygtes det, at den kommende iPhone 8 vil få et bedre kamera, en 10-nanometer A11 chip til hurtigere beregning, fjernopladning og iris/ansigts-scanning til at logge på med.

Dermed skulle Apple på mange måder imødegå den kritik, som iPhone 7 har fået om, at der ikke ligefrem er sket revolutioner på designsiden, som selskabet ellers er så berømmet for.

Læs også: Test: Du kan roligt købe en iPhone 7 Plus - også selv om Apples designafdeling må være faldet i søvn

Bliver udviklet i Israel

Mediet Business Insider har været en tur i den israelske by Herzliya nord for Tel Aviv, hvor dele af hardwaren til den kommende iPhone 8 bliver udviklet under hemmelige forhold.

Mere specifikt skulle det være dele som kamera, trådløse teknologier, storage og chips, som bliver udviklet i Israel, som er Apples næststørste udviklingscenter i verden, efter Apple har opkøbt flere israelske it-selskaber.

Trods hemmelighedskræmmeriet omkring den kommende Apple-telefon, har flere unavngivne kilder omkring den israelske Apple-fabrik bekræftet over for Business Insider, at designet til iPhone 8 bliver markant anderledes.

Kilderne omtaler desuden konsekvent den kommende telefon som iPhone 8.

Den omtale indikerer, at Apple ikke nødvendigvis lancerer en iPhone 7S-model i efteråret 2017, som ellers ville være helt i hak med selskabets hidtidige produktcyklus, men hopper direkte til version 8.

Apple har vanen tro ikke ønsket at kommentere på spekulationer og rygter om selskabets næste iPhone.

Læs også:
Fire myter om din smartphone: Nej du kan ikke bore et nyt audiostik i din iPhone 7

Apples iPhone er blevet dyrere at bygge - disse materialer koster mest i den nye iPhone 7

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet