CA vil købe sig til fred efter skandale

Softwareselskabet Computer Associates har tilbudt de amerikanske finansmyndigheder 63 millioner kroner for at lukke undersøgelsen mod selskabet for regnskabsfusk med et forlig. Myndighederne har endnu ikke svaret.

Tag imod 63 millioner kroner og luk undersøgelsen imod os med et forlig. Sådan lyder tilbuddet fra softwareselskabet Computer Associates (CA), som forsøger at få ro om den regnskabsskandale, der i de seneste måneder har stjålet stort set alt omtale af selskabet.

CA har fremsat sit tilbud til de amerikanske finansmyndigheder i det forløbne kvartal, hvor beløbet også blev afskrevet i regnskabet.

Det er dog endnu langt fra sikkert, at CA på den måde slipper for yderligere tiltalte i sagen om regnskabsfusk. De amerikanske myndigheder har ifølge selskabet selv endnu ikke taget stilling til tilbuddet, og de afviser at kommentere det over for amerikanske medier.

CA advarer dog selv sine aktionærer om, at sagen om regnskabsfusk kan medføre betydelig straf til selskabet, og at det ikke ved, hvornår sagen kan lukkes. Samtidig afviser CA at give yderligere detaljer om sit forslag til forlig med myndighederne.

CA har allerede erkendt, at selskabet i regnskabsårene 2000 og 2001 rykkede rundt på omsætningen for 13,8 milliarder kroner. De blev bogført, før salget reelt fandt sted, for at få regnskaberne til at se bedre ud.

Der er allerede rullet adskillige hoveder i selskabet på grund af skandalen. I april blev topchef Sanjay Kumar tvunget fra posten. Han var næstkommanderende, da svindlen fandt sted, men har benægtet ethvert kendskab til den.

Til gengæld har den tidligere økonomidirektør Ira Zar erkendt at have medvirket til at fuske. Han blev sammen med to andre chefer i økonomiafdelingen allerede fyret sidste år. I april fulgte så yderligere 14 fyringer i afdelingerne for jura og økonomi.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S