Årets It-fuser 2016: To finalekandidater ligger side om side - vær med at bestemme hvem der 'vinder'

Årets It-fuser: To kandidater skiller sig markant ud i Computerworlds It-fuser 2016-konkurrencen. Læs her, hvem storfavoritterne er, og hvordan du stemmer din kandidat helt til tops.

Artikel top billede

Mens julen nærmer sig, går dysten om at blive kåret som det værste it-flop i 2016 ind i den afgørende fase.

Computerworld-læserne har stemt to af kandidaterne helt frem i bussen, så de ligger side om side.

Den tredje kandidat er distanceret så kraftigt, at finalefeltet nu reelt står mellem to kandidater.

Så det er nu, du skal have klemt stemmeknapperne i bund, hvis din favorit til Årets It-fuser 2016 skal løbe med "sejren".

De to topfavoritter

De to topfavoritter til titlen som årets største it-flop er lukningen af Swipp og bestikkelsessagen med it-selskabet Atea, tidligere Atea-medarbejdere og den offentlige sektor i én stor, uskønsom tango.

Swipps lukning blev mere og mere tydelig i løbet af efteråret som følge af konkurrenten Mobilepays succes med at få først Nordea, siden Jyske Bank og til sidst alle de resterende Swipp-banker ind i folden.

Siden fusede Swipp så helt ud, og nu lukker løsningen i begyndelsen af 2017.

Det kan du læse mere om her: En huskekage til 300 millioner kroner: Her er læren af Swipps massive nedtur og snarlige død

Bestikkelsessagen ligger på siden af Swipp i it-fuser-konkurrencen, efter et større bestikkelsesrod, som allerede inden de helt store fisk skal i retten i december har kostet fængselsdomme til flere involverede personer.

En anden omkostning er, at tilliden til den offentlige sektor som ubestikkelig og modstandsdygtig over for korruption lige så langsomt også risikerer at fuse ud.

Du kan læse mere om bestikkelsessagen her: Forstå Atea-bestikkelsessagen: Det er der sket indtil nu - og det sker der i løbet af 2017

Stem på din favorit

Derimod er tech-butikkernes manglende evne til at holde næsen over den sorte bundlinje distanceret som kandidat.

Også selvom et dansk flagskib som Fona gik ned i årets løb, mens en international gigant som Amazon har hævdet, at selskabet vil åbne tusindvis af offline-butikker i den kommende tid.

Nogen kan åbenbart godt finde ud af at drive en tech-butik og få den til at spille sammen med internethandlen.

Det kan du læse mere om her: Danske butikker er statister i den store nordiske krig om elektronik-kunderne - kampen er først lige begyndt

Men i sidste ende er det op til dig, hvem der skal vinde Årets It-fuser 2016, og du er med til at bestemme ved at stemme på din favorit til højre for denne artikel.

Læs også:
Her er de tre værste it-fusere i 2016: Stem på det største flop

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S