Mermaid Technology solgt til privat investor

Fladskærmsproducenten Mermaid Technology er blevet solgt til en ukendt spiller i it-branchen, som samtidig overtager virksomhedens milliongæld. Direktøren glæder sig over salget og noterer sig, at virksomheden i 2003 gav overskud for første gang nogensinde.

Efter flere år med store tab på bundlinjen er fladskærmsproducenten Mermaid Technology blevet solgt.

Køberen er selskabet SDS Holding, som er et investeringsselskab for advokat Søren Svenningsen. Prisen er ikke offentliggjort.

Sælgeren er det stærkt tabsgivende investeringsselskab Dico, som tegnes af Mikael Konnerup. Selskabet har en negativ egenkapital på 180 millioner kroner og en gæld på 212 millioner kroner.

Overtager gældsforpligtelser
SDS overtager samtidig gældsforpligtelsen for de 16 millioner kroner, som ifølg Mermaids akkord med kreditorerne skulle være betalt denne sommer.

Mermaid har dog kun kunnet afsætte 150.000 kroner om måneden til at afdrage og har dermed højst høvlet omkring 10 procent af gælden.

Direktør i Mermaid Technology, Henrik Johnsen, glæder sig over salget, som ifølge ham vil give selskabet mulighed for at sætte mere blus på salgsindsatsen af fladskærme og forhåbentlig hyre nye medarbejdere.

Selskabet, som på sit højeste talte 120 personer, har på det seneste været en skrabet organisation på otte mand, idet hele produktionen er outsourcet.

- Nu er vi tilbage i en situation, hvor vi kan agere aggressivt og nyinvestere, hvilket vi ikke har kunnet på grund af vores fastlåste økonomi, siger Henrik Johnsen.

Første overskud siden 1997

Samtidig har Mermaid scoret sit hidtil første overskud siden begyndelsen af 1997, forklarer Henrik Johnsen. Ifølge ham landede bundlinjen sidste år i et plus på 400.000 kroner.

Han medgiver, at den nye ejer er helt grøn, når det gælder it-branchen. SDS Holding ejer blandt andet aktiver i renovationsselskaber.

Det er ikke umiddelbart lykkes at få en kommentar fra den nye ejer af Mermaid-selskabet, Søren Svenningsen.

En af Mermaid-stifterne, Nick Jensen, som desuden ledede det krakkede Dico-selskab I-data, forklarer til Computerworld Online, at hans aktier i selskabet er blevet nedskrevet til nul for mange år siden, og at han ingen andel har i salget af Mermaid.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere