Coop i hård kritik af KMD: Er skyld i alle it-problemerne - og vil ikke erkende fejl

Supermarkedsgiganten Coop melder sig nu i koret af utilfredse KMD-kunder sammen med flere kommuner og ATP.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD befinder sig i disse måneder i dén grad i skudlinjen og i det, der må betegnes som en af de største kriser i virksomhedens historie.

Kundernes kritik af it-giganten bliver ved med at tage til.

Nu melder Coop sig også i koret af kritikere.

"Alle vores it-problemer skyldes KMD," udtaler Coops koncernchef, Peter Høgsted, til Finans.dk.

"Vi oplever dårlige leverancer, manglende efterlevelse af aftaler, uprofessionalisme og stærkt kritisable samarbejdsforhold," lyder kritikken fra Peter Høgsted.

Problemer med lønsystem

Kritikken bunder ifølge Finans.dk blandt andet i, at KMD står for lønsystemet i Coop, der har omkring 40.000 medarbejdere.

Systemet indeholder ifølge Peter Høgsted så mange fejl, at supermarkedskædens regnskab "lider under samarbejdet med KMD."

Koncernchefen fortæller til Finans.dk, at der bliver brugt alt for mange ressourcer på at rette fejl, og at KMD ikke lytter ret meget og ikke er selvkritisk nok i forhold til at kunne se egne fejl.

Samtidig vil han ikke afvise, at det kan ende med en retssag mod KMD.

KMD's administrerende direktør, Eva Berneke, siger til Finans.dk, at hun er overrasket over Coops kritik, og at hun ikke kan genkende billedet.

Samtidig ser hun dog situationen med de utilfredse kunder som "dybt alvorligt."

En stribe kommuner og ATP har allerede kritiseret KMD over længere tid.

I januar krævede kommunerne via deres fælles it-selskab Kombit heftige prisnedslag fra KMD, som kommunerne beskyldte for at skovle penge ind på ikke at levere nye systemer til aftalt tid.

Region Syddanmark har samtidig ophævet en stor kontrakt med KMD om et løn- og vagtplanssystem regionen, ligesom a-kassen FTF-A i sidste måned valgte at ophæve dens kontrakt med KMD om udvikling af et nyt it-system, der skulle have effektiviseret arbejdsgangene. Læs mere om det her.

Mere om kritikken af KMD:

Kommunerne truer KMD: Overvejer at udelukke KMD fra fremtidige ordrer

Kommuner opsiger del af kæmpe-aftale med KMD: "Set i bagklogskabens klare lys skulle KMD aldrig have haft den her opgave"

KMD scorer 23 millioner kroner om måneden på ikke at levere offentligt it-system til aftalt tid

Utilfredse kunder, møgsager og store erstatningskrav hober sig op for KMD: Hvad er gået galt?

Kommuner har fået nok af KMD: Har brug for troværdige samarbejdspartnere - og det er KMD ikke

Kommuner kræver flere hundrede millioner kroner af KMD for manglende leverancer

KMD føler sig urimeligt behandlet: Voldsom kritik fra kommuner er 'del af en forhandling'

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension