Software til projektstyring har vind i sejlene

Omada har succes med sin software til at styre processerne, når der skal laves it-projekter i store virksomheder. Overskuddet blev fordoblet sidste år, men Omada har fortsat svært ved at tiltrække nok medarbejdere med de rigtige kompetencer.

Omada, der udvikler software til at styre ændringer i processer og til drift af it-systemer, fortsætter fremgange.

Sidste år fordoblede Omada overskuddet, der landede på 6,6 millioner kroner. Selskabet har primært haft succes med sine produkter rettet mod SAP-installationer.

Men ifølge direktør Morten Boel Sigurdsson er der investeret stort i en række nye værktøjer.

Dermed udvides paletten til alle typer it-projekter, og samtidig bliver det muligt for at skabe flere partnerskaber med konsulenthuse.

Det skal en .Net-version af Omadas software, der lanceres efter sommerferien, hjælpe med til.

- På den måde kan vi give nogle partnere et godt tilbud om at kode op mod vores systemer inden for deres kundesegmenter, således at de også kan tjene på processen, forklarer Morten Boel Sigurdsson.

Omada A/S Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Bruttofortjeneste18,710,6
Resultat af primær drift (EBIT)9,45,3
Resultat før skat 9,54,5
Resultat6,63
Egenkapital158,2
Antal ansatte1414
Omada stiler mod en større vækst i det kommende år. Det skal blandt andet ske gennem mere markedsføring af pakke-software og ved at videreudviklere produkterne.

- Vi vil gerne bredere ud på de markeder, vi er interesserede i, fortrinsvis Sverige og England, forklarer Morten Boel Sigurdsson.

Da Computerworl Online for lidt over 10 måneder siden bragte et portræt af Omada i en serie om succesvirksomheder, forestillede direktøren sig, at han midt i 2004 ville have 30 ansatte.

Men det er de samme 14 ansatte, der skabte væksten i 2003, og dermed er det fortsat svært for Omada at tiltrække tilstrækkeligt arbejdskraft med den helt rigtige profil.

- Jeg har dog lige ansat tre personer af den rigtig tunge kaliber, så det går den rigtige vej, selv om det går langsomt, medgiver Morten Boel Sigurdsson.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS