Google hakker 35 procent af størrelsen på foto-filer med nyt open source-projekt

En ny open source-JPEG-encoder fra Google skal gøre internettet 35 procent hurtigere at loade på alverdens mobiltelefoner. Læs her, hvordan Google arbejder på at gøre billed-filer hurtigere at hente ned.

Artikel top billede

I slutningen af denne uge lancerer Google et nyt open source-projekt ved navn Guetzli, som er et JPEG-formateringsværktøj.

Googles nye JPEG-encoder har til formål at komprimere JPEG-billeder med yderligere 35 procent, så eksempelvis foto-rige hjemmesider på blandt andet en mobiltelefon loader hurtigere.

På Googles open souce-blog forklarer Robert Obryk and Jyrki Alakuijal, to software-ingeniørerer hos software-gigantens europæiske research-afdeling, mere om Guetzli-projektet.

"Guetzli, der betyder småkage på schweizertysk, er en JPEG-encoder for digitale billeder og webgrafik, som kan give hurtigere online-oplevelser ved at producere mindre JPEG-filer, mens kompatibiliteten fastholdes med de eksisterende browsere, image-processering og JPEG-standarden," fortæller de to herrer på Googles open source-blog.

Flere forsøg med billeder

Google har i tidernes løb haft gang i flere forskellige billedkomprimeringsprojekter for at sikre sine Android-, Chrome-browser og søge-brugere en hurtigere web-oplevelse med billeder.

Blandt andet har Google-folkene tidligere arbejdet på en JPEG-afløser ved navn WebP, som du kan læse mere om her: Google forbedrer sit billedformat

Også en algoritme til datakomprimering ved navn Zopfli, ligeledes taget fra de schweiztyske bageopskrifter, har software-selskabet arbejdet på i flere år.

Du kan læse mere om Zopfli her: Google gør nettet hurtigere

Googles software- ingeniører på Guetzli-projektet drager paralleler til Zopfli med den nye satsning på at gøre JPEG-filer endnu hurtigere at loade.

"Fra et praktisk synspunkt er vores projekt meget lig arbejdet med Zopfli-algoritmen, som producerer mindre PNG- og gzip-filer uden at skulle introducere et nyt format," forklarer Robert Obryk and Jyrki Alakuijal om det nuværende Guitzli-arbejde.

"Det er også anderledes end de teknikker, der benyttes i RNN-baseret billedkomprimering, RAISR og WebP, som begge behøve client- og økosystemsændringer for at opnå komprimeringsforbedringer på internet-niveau," lyder det videre.

Du kan læse om Guetzli-projektet på Googles open source-blog.

Læs også:
Sådan digitaliseres vores kulturarv på en platform af open source

Forslag: Lad os erstatte JPG med det fantastiske billed-format BPG

Annonce

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks