Google hakker 35 procent af størrelsen på foto-filer med nyt open source-projekt

En ny open source-JPEG-encoder fra Google skal gøre internettet 35 procent hurtigere at loade på alverdens mobiltelefoner. Læs her, hvordan Google arbejder på at gøre billed-filer hurtigere at hente ned.

Artikel top billede

I slutningen af denne uge lancerer Google et nyt open source-projekt ved navn Guetzli, som er et JPEG-formateringsværktøj.

Googles nye JPEG-encoder har til formål at komprimere JPEG-billeder med yderligere 35 procent, så eksempelvis foto-rige hjemmesider på blandt andet en mobiltelefon loader hurtigere.

På Googles open souce-blog forklarer Robert Obryk and Jyrki Alakuijal, to software-ingeniørerer hos software-gigantens europæiske research-afdeling, mere om Guetzli-projektet.

"Guetzli, der betyder småkage på schweizertysk, er en JPEG-encoder for digitale billeder og webgrafik, som kan give hurtigere online-oplevelser ved at producere mindre JPEG-filer, mens kompatibiliteten fastholdes med de eksisterende browsere, image-processering og JPEG-standarden," fortæller de to herrer på Googles open source-blog.

Flere forsøg med billeder

Google har i tidernes løb haft gang i flere forskellige billedkomprimeringsprojekter for at sikre sine Android-, Chrome-browser og søge-brugere en hurtigere web-oplevelse med billeder.

Blandt andet har Google-folkene tidligere arbejdet på en JPEG-afløser ved navn WebP, som du kan læse mere om her: Google forbedrer sit billedformat

Også en algoritme til datakomprimering ved navn Zopfli, ligeledes taget fra de schweiztyske bageopskrifter, har software-selskabet arbejdet på i flere år.

Du kan læse mere om Zopfli her: Google gør nettet hurtigere

Googles software- ingeniører på Guetzli-projektet drager paralleler til Zopfli med den nye satsning på at gøre JPEG-filer endnu hurtigere at loade.

"Fra et praktisk synspunkt er vores projekt meget lig arbejdet med Zopfli-algoritmen, som producerer mindre PNG- og gzip-filer uden at skulle introducere et nyt format," forklarer Robert Obryk and Jyrki Alakuijal om det nuværende Guitzli-arbejde.

"Det er også anderledes end de teknikker, der benyttes i RNN-baseret billedkomprimering, RAISR og WebP, som begge behøve client- og økosystemsændringer for at opnå komprimeringsforbedringer på internet-niveau," lyder det videre.

Du kan læse om Guetzli-projektet på Googles open source-blog.

Læs også:
Sådan digitaliseres vores kulturarv på en platform af open source

Forslag: Lad os erstatte JPG med det fantastiske billed-format BPG

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse