Google hakker 35 procent af størrelsen på foto-filer med nyt open source-projekt

En ny open source-JPEG-encoder fra Google skal gøre internettet 35 procent hurtigere at loade på alverdens mobiltelefoner. Læs her, hvordan Google arbejder på at gøre billed-filer hurtigere at hente ned.

Artikel top billede

I slutningen af denne uge lancerer Google et nyt open source-projekt ved navn Guetzli, som er et JPEG-formateringsværktøj.

Googles nye JPEG-encoder har til formål at komprimere JPEG-billeder med yderligere 35 procent, så eksempelvis foto-rige hjemmesider på blandt andet en mobiltelefon loader hurtigere.

På Googles open souce-blog forklarer Robert Obryk and Jyrki Alakuijal, to software-ingeniørerer hos software-gigantens europæiske research-afdeling, mere om Guetzli-projektet.

"Guetzli, der betyder småkage på schweizertysk, er en JPEG-encoder for digitale billeder og webgrafik, som kan give hurtigere online-oplevelser ved at producere mindre JPEG-filer, mens kompatibiliteten fastholdes med de eksisterende browsere, image-processering og JPEG-standarden," fortæller de to herrer på Googles open source-blog.

Flere forsøg med billeder

Google har i tidernes løb haft gang i flere forskellige billedkomprimeringsprojekter for at sikre sine Android-, Chrome-browser og søge-brugere en hurtigere web-oplevelse med billeder.

Blandt andet har Google-folkene tidligere arbejdet på en JPEG-afløser ved navn WebP, som du kan læse mere om her: Google forbedrer sit billedformat

Også en algoritme til datakomprimering ved navn Zopfli, ligeledes taget fra de schweiztyske bageopskrifter, har software-selskabet arbejdet på i flere år.

Du kan læse mere om Zopfli her: Google gør nettet hurtigere

Googles software- ingeniører på Guetzli-projektet drager paralleler til Zopfli med den nye satsning på at gøre JPEG-filer endnu hurtigere at loade.

"Fra et praktisk synspunkt er vores projekt meget lig arbejdet med Zopfli-algoritmen, som producerer mindre PNG- og gzip-filer uden at skulle introducere et nyt format," forklarer Robert Obryk and Jyrki Alakuijal om det nuværende Guitzli-arbejde.

"Det er også anderledes end de teknikker, der benyttes i RNN-baseret billedkomprimering, RAISR og WebP, som begge behøve client- og økosystemsændringer for at opnå komprimeringsforbedringer på internet-niveau," lyder det videre.

Du kan læse om Guetzli-projektet på Googles open source-blog.

Læs også:
Sådan digitaliseres vores kulturarv på en platform af open source

Forslag: Lad os erstatte JPG med det fantastiske billed-format BPG

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank