Artikel top billede

(Foto: unknown)

Google gør nettet hurtigere

En ny komprimerings-algoritme fra Google skal reducere ventetiden, når du surfer på nettet.

Nu er der udsigt til, at internettet kan blive en lille smule hurtigere for alle brugere. Google har frigivet en ny algoritme til datakomprimering med det usædvanlige navn Zopfli, der er hentet fra en schweizisk brødopskridt. Den nye open source-algoritme skal gøre det hurtigere at overføre data og reducere ventetiden mens websider hentes ned.

Google fortæller i sin blog, at Zopfli kan pakke data i filer der er 3-8 pct. mindre end Zlib software-biblioteket. Det lyder som en lille forskel. Men det kan blandt andet hjælpe mobile brugere med langsomme forbindelser.

Det er en Google-udvikler i Zürich, der har udviklet algoritmen som en del af Googles meget omtalte "20 procent" program. Her kan udviklere bruge en del af arbejdstiden på deres egne projekter.

Zopfli kan kun bruges til at komprimere data, mens dekomprimering skal klares med eksisterende software.

Prisen for den kraftige komprimering er, at det kræver to-tre gange mere cpu-tid at pakke data.

Derfor mener Google, at Zopfli egner sig bedst til statiske data, der skal komprimeres én gang og så sendes over nettet til mange brugere.

Google har frigivet algoritmen, så alle kan bruge den og integrere den i deres egen software.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere