Google gør nettet hurtigere

En ny komprimerings-algoritme fra Google skal reducere ventetiden, når du surfer på nettet.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

Nu er der udsigt til, at internettet kan blive en lille smule hurtigere for alle brugere. Google har frigivet en ny algoritme til datakomprimering med det usædvanlige navn Zopfli, der er hentet fra en schweizisk brødopskridt. Den nye open source-algoritme skal gøre det hurtigere at overføre data og reducere ventetiden mens websider hentes ned.

Google fortæller i sin blog, at Zopfli kan pakke data i filer der er 3-8 pct. mindre end Zlib software-biblioteket. Det lyder som en lille forskel. Men det kan blandt andet hjælpe mobile brugere med langsomme forbindelser.

Det er en Google-udvikler i Zürich, der har udviklet algoritmen som en del af Googles meget omtalte "20 procent" program. Her kan udviklere bruge en del af arbejdstiden på deres egne projekter.

Zopfli kan kun bruges til at komprimere data, mens dekomprimering skal klares med eksisterende software.

Prisen for den kraftige komprimering er, at det kræver to-tre gange mere cpu-tid at pakke data.

Derfor mener Google, at Zopfli egner sig bedst til statiske data, der skal komprimeres én gang og så sendes over nettet til mange brugere.

Google har frigivet algoritmen, så alle kan bruge den og integrere den i deres egen software.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen