Google gør nettet hurtigere

En ny komprimerings-algoritme fra Google skal reducere ventetiden, når du surfer på nettet.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

Nu er der udsigt til, at internettet kan blive en lille smule hurtigere for alle brugere. Google har frigivet en ny algoritme til datakomprimering med det usædvanlige navn Zopfli, der er hentet fra en schweizisk brødopskridt. Den nye open source-algoritme skal gøre det hurtigere at overføre data og reducere ventetiden mens websider hentes ned.

Google fortæller i sin blog, at Zopfli kan pakke data i filer der er 3-8 pct. mindre end Zlib software-biblioteket. Det lyder som en lille forskel. Men det kan blandt andet hjælpe mobile brugere med langsomme forbindelser.

Det er en Google-udvikler i Zürich, der har udviklet algoritmen som en del af Googles meget omtalte "20 procent" program. Her kan udviklere bruge en del af arbejdstiden på deres egne projekter.

Zopfli kan kun bruges til at komprimere data, mens dekomprimering skal klares med eksisterende software.

Prisen for den kraftige komprimering er, at det kræver to-tre gange mere cpu-tid at pakke data.

Derfor mener Google, at Zopfli egner sig bedst til statiske data, der skal komprimeres én gang og så sendes over nettet til mange brugere.

Google har frigivet algoritmen, så alle kan bruge den og integrere den i deres egen software.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS