Google gør nettet hurtigere

En ny komprimerings-algoritme fra Google skal reducere ventetiden, når du surfer på nettet.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

Nu er der udsigt til, at internettet kan blive en lille smule hurtigere for alle brugere. Google har frigivet en ny algoritme til datakomprimering med det usædvanlige navn Zopfli, der er hentet fra en schweizisk brødopskridt. Den nye open source-algoritme skal gøre det hurtigere at overføre data og reducere ventetiden mens websider hentes ned.

Google fortæller i sin blog, at Zopfli kan pakke data i filer der er 3-8 pct. mindre end Zlib software-biblioteket. Det lyder som en lille forskel. Men det kan blandt andet hjælpe mobile brugere med langsomme forbindelser.

Det er en Google-udvikler i Zürich, der har udviklet algoritmen som en del af Googles meget omtalte "20 procent" program. Her kan udviklere bruge en del af arbejdstiden på deres egne projekter.

Zopfli kan kun bruges til at komprimere data, mens dekomprimering skal klares med eksisterende software.

Prisen for den kraftige komprimering er, at det kræver to-tre gange mere cpu-tid at pakke data.

Derfor mener Google, at Zopfli egner sig bedst til statiske data, der skal komprimeres én gang og så sendes over nettet til mange brugere.

Google har frigivet algoritmen, så alle kan bruge den og integrere den i deres egen software.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S