Forslag: Lad os erstatte JPG med det fantastiske billed-format BPG

Langt bedre komprimering er hovedargumentet for, at en fransk it-udvikler nu foreslår, at BPG skal erstatte det stærkt udbredte JPG-billedformat.

Artikel top billede

Det nye BPG-format (til venstre) er blevet sammenlignet med JPG (til højre) i det berømte Lena-billede. Nu bliver BPG foreslået som nettets næste billedformat (klik for større billede). Screen dump fra Fabrice Bellards hjemmeside.

Det stærkt udbredte billedfil-format JPG bør erstattes med det nye BPG-format.

Det mener programmøren Fabrice Bellard, som blandt andet har stået bag multimediehåndterings-projektet FFmpeg og open source-virtualiseringsprojektet QEMU, skriver Slashdot.

Den franske it-udvikler fremhæver blandt andet, at BPG (Better Portable Graphics) har en høj komprimering. Det betyder, at BPG-filer kun fylder halvdelen af JPG-billeder i samme kvalitet.

Fra sin hjemmeside henviser også til en undersøgelse foretaget af browser-selskabet Mozilla, som har sammenlignet forskellige filformater. Her viste det sig, at HEVC-MSP (senere benævnt BPG) slog konkurrerende formater som JPEG, WebP og JPEG XR.

"BPG-filer er faktisk mindre end de rå HEVC-filer, fordi BPG-headeren er mindre end de tilsvarende HEVC-headere," forklarer Fabrice Bellard på sin hjemmeside.

I sin rene form er HEVC (High Effiency Video Coding) en videokomprimeringsstandard, som blandt andre Netflix benytter sig af, og som nye smart tv bliver født med.

Kampen om formaterne
I takt med, at vi ønsker et video- og billedrigt internet på både stationære og mobile platforme, har der i flere år været udkæmpet store slag om, hvordan vi skal præsenteres for billeder og videoer.

JPEG-folkene (Joint Photographic Experts Group) er blevet kritiseret for, at JPG-formatet mister informationer undervejs i komprimeringen fra originalbilledet til det billede, som vi ser på nettet.

Derudover har GIF- og PNG-filer også være benyttet på nettet i rigt omfang, men begge disse formater er blevet kritiseret for henholdsvis kun at kunne indeholde 256 farver (GIF) og ikke være optimalt til store billeder (PNG).

For at fremhæve sin pointe med at introducere BPG som erstatning for JPG, har Fabrice Bellard benyttet det berømte billede af Playboy-modellen Lena Söderberg, som siden 1973 har været brugt til at undersøge billedkomprimering.

Du kan her se, hvordan BPG klarer sig i sammenligning med JPG-formatet i Fabrice Bellards tests.

Læs også:

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S