Visma har købt to kæmpefirmaer med Mogens Elsberg som direktør på blot to år: "Jeg ved ikke, hvad det er med mig og Visma"

Interview: Bluegardens administrerende direktør Mogens Elsberg har for anden gang på blot to år solgt en virksomhed for et milliard-beløb til norske Visma.

Artikel top billede

(Foto: Oscar Insua,Fine Art Photography_ /)

Den tidligere GN Store Nord-CEO Mogens Elsberg har nu for anden gang på blot to år solgt en virksomhed til den norske Visma-koncern for et milliard-beløb.

Først var han som administrerende direktør for E-conomic med til at sælge virksomheden for halvanden milliard kroner.

Og nu har han været med til at sælge Bluegarden for et beløb, der ifølge Børsen lyder på knap en milliard kroner.

Det sker mindre end halvandet år efter, at virksomheden blev opkøbt af en kapitalfond, og han blev indsat som administrerende direktør for Bluegarden.

Læs også: Norske Visma fortsætter dansk opkøbsbølge: Køber Bluegarden for mere end en milliard kroner

Mogens Elsberg, Bluegarden blev opkøbt af en kapitalfond for 320 millioner kroner, og nu er virksomheden efter blot halvandet år blevet solgt for én milliard kroner. Hvad er det for en proces som virksomheden er gået gennem i den periode?

"Jeg kan ikke kommentere på de tal, som du nævner. Men jeg kan sige, at det stod klart, da jeg kom til som direktør, at vi havde brug for at skabe organisk vækst og gøre virksomheden profitabel. På det tidspunkt havde man tabt omsætning gennem en årrække, og den udvikling skulle vendes."

"Når regnskabstallene fra 2016 bliver offentliggjort senere på året, tror jeg, at det vil stå klart, at det er vi lykkedes ganske godt med."

Hvad har I så helt konkret gjort for at skabe den organiske vækst?

"Vi har fokuseret meget på kundernes behov, og vi har fokuseret på salgsprocesserne. Derudover har vi gjort meget ud af at simplificere forretningen ved at reducere antallet af værditilbud. " 

Hvordan vil du beskrive forskellen på Bluegarden i dag, og Bluegarden før du kom til?

"Der er ingen tvivl om at den her virksomhed hele tiden har været i besiddelse af dybe komptencer. Vores medarbejdere var super-dygtige til løn og HR, men vi manglede at gøre virksomheden mere fokuseret på kundernes behov. "

Så på baggrund af dine erfaringer gennem de seneste år. Kan du så give en mere generel opskrift på, hvordan man laver en turn-around?

"Den opskrift har jeg ikke. Hvis jeg havde den, så ville jeg nok være en af de store management-guruer. Jeg tror, at opskriften varierer fra virksomhed til virksomhed."

Læs også: Stor norsk koncern klar til opkøbstogt i den danske it-branche: "Vi har betydelige ressourcer til rådighed"

Det er anden gang på få år, at du har været med til at sælge en virksomhed til Visma. Hvad er det med dig og Visma?
 

"Ja jeg ved heller ikke, hvad det er med mig og Visma," lyder det med et grin fra Mogens Elsberg.

"Det er naturligvis helt tilfældigt, men Bluegarden var et godt match for Visma, der fokuserer på software og cloud-løsninger. Men ellers er der ikke noget specielt forhold."

Men hvad betød det for salgsprocessen i denne omgang, at du en gang tidligere har gjort forretning med Visma?

"Det er klart, at vi allerede havde skabt et tillidsforhold i forbindelse med det første salg. Så den del var ligesom afklaret."

Hvad skal du nu her - skal du videre på nye eventyr?

"Nu skal vi i første omgang have lukket handlen helt. Hvad der skal ske bagefter har jeg endnu ikke taget stilling til. "

Vil det så sige, at det er dig man skal ringe til, hvis man sidder hos en kapitalfond og gerne vil gøre sin hoser grønne hos eksempelvis Visma?

"Det vil jeg lade kapitalfondene afgøre."

Læs også: Mogens Elsberg: Her er min vækstplan for millionforretningen e-conomic

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen