Computer Associates-direktør går

Sanjay Kumar, tidligere koncernchef for Computer Associates, er nu helt ude af selskabet. Han har erkendt, at han ikke fik debatten om en tre år gammel regnskabsskandale til at forstumme alene ved at gå af som koncernchef.

Den tidligere koncernchef for softwareselskabet Computer Associates, Sanjay Kumar, forlader selskabet med øjeblikkelig virkning.

Sanjay Kumar blev allerede frataget posterne som administrerende direktør og bestyrelsesformand i april oven på en regnskabsskandale.

Kort efter Sanjay Kumars degradering erkendte Computer Associates at have bogført salg for 13,8 milliarder kroner for tidligt i regnskabsårene 2000 og 2001. Det skete for at holde aktiekursen oppe.

Afviser kendskab

Sanjay Kumar var dengang næstkommanderende i selskabet, og både han og stifter Charles Wang har afvist ethvert kendskab til svindlen.

Til gengæld er 12 andre medarbejdere fra afdelingerne for økonomi og jura blevet fyret. Mellem dem er tidligere økonomidirektør Ira Zar, som har erkendt at have deltaget i regnskabssvindlen.

Sanjay Kumar blev i april udnævnt til chefsoftwarearkitekt i selskabet, samme titel som Bill Gates benytter i Microsoft.

Når han nu forlader selskabet helt, skyldes det ifølge bestyrelsesformand Lewis Ranieri, at Computer Associates arbejder på at lægge regnskabsskandalen bag sig. Det vil Sanjay Kumar medvirke til.

I en meddelelse fra Computer Associates siger Sanjay Kumar selv, at han ved at forlade selskabet håber at give det mulighed for at arbejde fremad.

- I de seneste dage har det stået stadig klarere for mig, at min rolle ikke gjorde det lettere for Computer Associates at bevæge sig frem. Jeg forstod, at det betød et opgør med fortiden, at jeg trak mig som direktør og bestyrelsesformand, men jeg har modvilligt konkluderet, at så længe jeg varetager en hvilken som helst stilling i Computer Associates, vil der være fokus på emner fra fortiden, forklarer han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere