HTC sætter dato på lanceringen af næste toptelefon: Får helt særlig og interessant funktion

Pressede HTC har nu sat dato på sin kommende flagskibstelefon, der ser ud til at få en ret unik evne.

Artikel top billede

HTC har udsendt invitationer til 16 maj, hvor selskabet vil fremvise den næste smartphone.

Diverse læk og afsløringer peger entydigt på, at det bliver selskabets næste flagskibstelefon.

I invitationen lægger HTC også op til, at det bliver endnu en tilføjelse til familien i selskabets nye "U"-serie.

HTC har selv ud over invitationen udsendt en kort videobid, der viser telefonen og, hvad der ser ud til at være trykfølsomme kanter.

Det vil sige, at metalkanterne omkring skærmen kan bruges til at navigere rundt i systemet. Det er en funktion, som tidligere er blevet fremvist i lækkede videoer fra den kendte "leaker," Evan Blass.

Det vil være en unik evne i forhold til både Samsungs netop lancerede og yderst anmelderroste Samsung Galaxy S8 og LG's LG G6, som begge har fokuseret på at fylde telefonen med så meget skærm som overhovedet muligt.

Spørgsmålet er så, om det vil være nok?

HTC har brug for en sejr

Ifølge flere læk af informationer om den kommende HTC U-telefon vil telefonen have en 5,5 tommer stor skærm med en opløsning på 1.440 x 2.560 pixels, den nye Snapdragon 835-processor, 4GB RAM, 64GB lagerplads og et 12 megapixel kamera samt 3.000 mAh-batteri.

Det forlyder dog også, at HTC med sin kommende U stædigt holder fast i ikke at inkludere en minijack-port, men i stedet vedlægger sit eget USB C-headset. Omvendt forventes det, at telefonen bliver vandtæt.

Efter lanceringen af først HTC 10 Evo og derefter den seneste HTC U Ultra, der langtfra modtog positive reaktioner fra alle anmeldere, har HTC virkelig brug for en sejr.

Selskabet er gået fra at være en af de største producenter af smartphones til knap at være repræsenteret på listerne over de ti største mobilproducenter i verden.

Det bliver spændende at se, om HTC denne gang kan vende skuden og igen blive relevant på smartphone-markedet.

Læs også: Test: HTC-smartphone har to skærme og det hidtil bedste mobilkamera

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job