HTC sætter dato på lanceringen af næste toptelefon: Får helt særlig og interessant funktion

Pressede HTC har nu sat dato på sin kommende flagskibstelefon, der ser ud til at få en ret unik evne.

Artikel top billede

HTC har udsendt invitationer til 16 maj, hvor selskabet vil fremvise den næste smartphone.

Diverse læk og afsløringer peger entydigt på, at det bliver selskabets næste flagskibstelefon.

I invitationen lægger HTC også op til, at det bliver endnu en tilføjelse til familien i selskabets nye "U"-serie.

HTC har selv ud over invitationen udsendt en kort videobid, der viser telefonen og, hvad der ser ud til at være trykfølsomme kanter.

Det vil sige, at metalkanterne omkring skærmen kan bruges til at navigere rundt i systemet. Det er en funktion, som tidligere er blevet fremvist i lækkede videoer fra den kendte "leaker," Evan Blass.

Det vil være en unik evne i forhold til både Samsungs netop lancerede og yderst anmelderroste Samsung Galaxy S8 og LG's LG G6, som begge har fokuseret på at fylde telefonen med så meget skærm som overhovedet muligt.

Spørgsmålet er så, om det vil være nok?

HTC har brug for en sejr

Ifølge flere læk af informationer om den kommende HTC U-telefon vil telefonen have en 5,5 tommer stor skærm med en opløsning på 1.440 x 2.560 pixels, den nye Snapdragon 835-processor, 4GB RAM, 64GB lagerplads og et 12 megapixel kamera samt 3.000 mAh-batteri.

Det forlyder dog også, at HTC med sin kommende U stædigt holder fast i ikke at inkludere en minijack-port, men i stedet vedlægger sit eget USB C-headset. Omvendt forventes det, at telefonen bliver vandtæt.

Efter lanceringen af først HTC 10 Evo og derefter den seneste HTC U Ultra, der langtfra modtog positive reaktioner fra alle anmeldere, har HTC virkelig brug for en sejr.

Selskabet er gået fra at være en af de største producenter af smartphones til knap at være repræsenteret på listerne over de ti største mobilproducenter i verden.

Det bliver spændende at se, om HTC denne gang kan vende skuden og igen blive relevant på smartphone-markedet.

Læs også: Test: HTC-smartphone har to skærme og det hidtil bedste mobilkamera

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics