HTC sætter dato på lanceringen af næste toptelefon: Får helt særlig og interessant funktion

Pressede HTC har nu sat dato på sin kommende flagskibstelefon, der ser ud til at få en ret unik evne.

Artikel top billede

HTC har udsendt invitationer til 16 maj, hvor selskabet vil fremvise den næste smartphone.

Diverse læk og afsløringer peger entydigt på, at det bliver selskabets næste flagskibstelefon.

I invitationen lægger HTC også op til, at det bliver endnu en tilføjelse til familien i selskabets nye "U"-serie.

HTC har selv ud over invitationen udsendt en kort videobid, der viser telefonen og, hvad der ser ud til at være trykfølsomme kanter.

Det vil sige, at metalkanterne omkring skærmen kan bruges til at navigere rundt i systemet. Det er en funktion, som tidligere er blevet fremvist i lækkede videoer fra den kendte "leaker," Evan Blass.

Det vil være en unik evne i forhold til både Samsungs netop lancerede og yderst anmelderroste Samsung Galaxy S8 og LG's LG G6, som begge har fokuseret på at fylde telefonen med så meget skærm som overhovedet muligt.

Spørgsmålet er så, om det vil være nok?

HTC har brug for en sejr

Ifølge flere læk af informationer om den kommende HTC U-telefon vil telefonen have en 5,5 tommer stor skærm med en opløsning på 1.440 x 2.560 pixels, den nye Snapdragon 835-processor, 4GB RAM, 64GB lagerplads og et 12 megapixel kamera samt 3.000 mAh-batteri.

Det forlyder dog også, at HTC med sin kommende U stædigt holder fast i ikke at inkludere en minijack-port, men i stedet vedlægger sit eget USB C-headset. Omvendt forventes det, at telefonen bliver vandtæt.

Efter lanceringen af først HTC 10 Evo og derefter den seneste HTC U Ultra, der langtfra modtog positive reaktioner fra alle anmeldere, har HTC virkelig brug for en sejr.

Selskabet er gået fra at være en af de største producenter af smartphones til knap at være repræsenteret på listerne over de ti største mobilproducenter i verden.

Det bliver spændende at se, om HTC denne gang kan vende skuden og igen blive relevant på smartphone-markedet.

Læs også: Test: HTC-smartphone har to skærme og det hidtil bedste mobilkamera

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S