HTC sætter dato på lanceringen af næste toptelefon: Får helt særlig og interessant funktion

Pressede HTC har nu sat dato på sin kommende flagskibstelefon, der ser ud til at få en ret unik evne.

Artikel top billede

HTC har udsendt invitationer til 16 maj, hvor selskabet vil fremvise den næste smartphone.

Diverse læk og afsløringer peger entydigt på, at det bliver selskabets næste flagskibstelefon.

I invitationen lægger HTC også op til, at det bliver endnu en tilføjelse til familien i selskabets nye "U"-serie.

HTC har selv ud over invitationen udsendt en kort videobid, der viser telefonen og, hvad der ser ud til at være trykfølsomme kanter.

Det vil sige, at metalkanterne omkring skærmen kan bruges til at navigere rundt i systemet. Det er en funktion, som tidligere er blevet fremvist i lækkede videoer fra den kendte "leaker," Evan Blass.

Det vil være en unik evne i forhold til både Samsungs netop lancerede og yderst anmelderroste Samsung Galaxy S8 og LG's LG G6, som begge har fokuseret på at fylde telefonen med så meget skærm som overhovedet muligt.

Spørgsmålet er så, om det vil være nok?

HTC har brug for en sejr

Ifølge flere læk af informationer om den kommende HTC U-telefon vil telefonen have en 5,5 tommer stor skærm med en opløsning på 1.440 x 2.560 pixels, den nye Snapdragon 835-processor, 4GB RAM, 64GB lagerplads og et 12 megapixel kamera samt 3.000 mAh-batteri.

Det forlyder dog også, at HTC med sin kommende U stædigt holder fast i ikke at inkludere en minijack-port, men i stedet vedlægger sit eget USB C-headset. Omvendt forventes det, at telefonen bliver vandtæt.

Efter lanceringen af først HTC 10 Evo og derefter den seneste HTC U Ultra, der langtfra modtog positive reaktioner fra alle anmeldere, har HTC virkelig brug for en sejr.

Selskabet er gået fra at være en af de største producenter af smartphones til knap at være repræsenteret på listerne over de ti største mobilproducenter i verden.

Det bliver spændende at se, om HTC denne gang kan vende skuden og igen blive relevant på smartphone-markedet.

Læs også: Test: HTC-smartphone har to skærme og det hidtil bedste mobilkamera

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura