Huawei udfordrer trængt bærbarmarked med ny ultratynd bærbar

Huawei er mest kendt for sine smartphones og netværk, men går det kinesiske selskab også fuldt ind på markedet for bærbare computere

Artikel top billede

Huawei er på relativt få år blevet en af verdens største mobilproducenter og er samtidig en af verdens største leverandører af infrastruktur til telebranchen.

Men nu går selskabet også ind på markedet for bærbare computere. Et marked som nogle måske vil mene allerede er mættet, og hvor salget kun går i en nedadgående retning.

Det kan du læse mere om her: Vild uenighed om pc-salget: Er salget i vækst eller (stadig) på vej ned med høj fart?

Huawei præsenterede tirsdag tre nye bærbare computere, hvoraf Matebook X kommer til Danmark.

Matebook X er en smal bærbar computer med en 13 tommer stor skærm (2.160 x 1.440 pixels) med ultratynde kanter omkring skærmen og en lige så tynd profil.

Matebook X minder i høj grad om en Macbook 12 fra Apple, men vejer kun et kilo og har stadig en ægte i5-7200U eller i7-7500U-processor i sig.

Computeren har dog ingen aktiv blæser til at købe processoren.

I stedet benyttes der af et materiale og en metode, som førhen er benyttet i flyindustrien for at undgå overophedning.  

Det er en computer rettet mod det segment, der også overvejer en Macbook, Dell XPS 13 eller HP Spectre 13.

Computeren kommer ligeledes med et 41W batteri, der ifølge Huawei kan holde til 10 timers oppetid.

Ny på markedet

Huawei forsøgte sig allerede sidste år med markedet for Windows 10-maskiner med sin første Matebook

Det var en Windows 10-tablet med et tilhørende tastatur-cover, hvor Matebook X er en mere traditionel bærbar computer uden tablet-funktion. 

Prisen for MateBook X med en i5/8GB RAM/256GB SSD er 10.690 kroner i enten Space Gray eller Rose Gold-farver. 

Vil du have en i7-model med 8GB RAM/512 GB SSD koster den 12.690 kroner. MateBook X forventes at komme i handlen fra august. 

Også andre pc-producenter har lanceret nyt i disse dage. HP opdaterede sine Elite- og Spectre-maskiner, og Microsoft lancerede for en lille måned siden sin Surface Laptop-bærbar og i denne uge sin nyeste Surface Pro-tablet. 

Læs også: Her er Microsofts nye Surface Pro: Microsoft lover vild batteritid

HP lancerer nye [b]Surface- og Macbook-alternativer med frisk hardware

Prøvekørt: Microsofts Surface Laptop er præcis lige så lækker som den ser ud
[/b]

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos