TDC-ledelsen får frihed for første gang

TDC's ledelse får for første gang mulighed for at agere uden at skulle spørge ejeren om lov først. Blandt andet vil TDC kunne betale med aktier, når andre selskaber købes op. Herhjemme får friheden dog ingen betydning.

For første gang nogensinde står TDC's ledelse med administrerende direktør Henning Dyremose i spidsen til at få fuld frihed til at handle uden at skulle spørge ejeren først.

Det er en konsekvens af, at hovedejeren, SBC, er i gang med at sælge hovedparten af sine aktier i selskabet.

SBC har med sine 41,6 procent af aktierne kontrolleret TDC fuldstændigt og derfor også haft vetoret over for alle beslutninger.

Sælger via fonde
Inden SBC kom til, var TDC kontrolleret af staten, så den siddende finansminister havde det sidste ord at skulle have sagt.

Nu tyder alt meget på, at SBC sælger sine aktier til en række forskellige fonde og investeringsselskaber. Dermed vil ingen af ejerne længere kunne nedlægge veto mod ledelsen beslutninger.

- Henning Dyremose får meget mere frihed, konstaterer teleanalytiker John Strand, Strand Consult.

Han fremhæver, at TDC hidtil har været afskåret fra at betale for opkøb med egne aktier, sådan som det ellers sker i mange virksomhedshandler. Den mulighed får Henning Dyremose nu også, og det giver ham større fleksibilitet.

Ifølge John Strand er det mest oplagt, at TDC køber sig ind i Tjekkiet, hvor det danske teleselskab er interesseret i at købe den tjekkiske stats andel af det tidligere telemonopol. Hidtil er handlet strandet på uenighed om prisen.

Aktieanalytiker Rune Møller fra Jyske Bank har ikke set SBC's kontrol med TDC som et handicap. Han mener, at TDC-ledelsen altid har fået godkendelse til at foretage sine dispositioner.

SBC har været med til at fastholde et højt udbygge til TDC's aktionærer, så der hvert år er rullet milliarder af kroner ind på kontoen hjemme i Texas. Rune Møller forventer, at et selvstændigt TDC opretholder det høje udbytte.

Ifølge John Strand giver den nyvundne frihed ikke anledning til ændringer for hverken kunder eller medarbejdere herhjemme.

- TDC kan ikke agere anderledes på det danske marked, vurderer han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere