Lars Frelle om sit nye job i Finansministeriet: Her er mine første opgaver

Første arbejdsdag for Lars Frelle-Petersen betyder ikke bare nyt kontor, nye kolleger og ny kaffemaskine. Som afdelingschef i Finansministeriet får han en helt ny arbejdsopgave og en dagligdag tæt på innovationsministeren. Det betyder dog også et farvel til en ellers kendt rolle.

Artikel top billede

Foto: Finansministeriet (Foto: Finansministeriet)

Mandag morgen kom Lars Frelle Petersen knap halvanden kilometer tættere på magtens centrum.

Fra nu af hedder adressen på arbejdspladsen Finansministeriet på Slotsholmen og ikke Digitaliseringsstyrelsen på Landegreven tæt ved Kongens Nytorv. 

Og Frelle-Petersens adjø til positionen som direktør for Digitaliseringsstyrelsen byder ham fra i dag på en helt ny arbejdsdag med nye opgaver. Han skal nemlig blandt andet bistå innovationsminister Sophie Løhde (V). 

Læs også: Lars Frelle-Petersen stopper som direktør i Digitaliseringsstyrelsen

"Min vigtigste opgave bliver at arbejde med Sammenhængsreformen som regeringen har sat i gang og så skal jeg hjælpe innovationsministeren i dagligdagen med at være minister," forklarer Lars Frelle-Petersen, der nu kan kalde sig afdelingschef i Finansminsteriet.

Det lyder som en degradering, men sådan er det ikke ifølge Lars Frelle-Petersen.

"Titler betyder i min optik ikke så meget. Det får man hverken smør på brødet eller noget andet af. For mig at se handler det om opgavens indhold, siger Lars Frelle-Petersen."

Nye opgaver

Med i dag som første arbejdsdag kan den tidligere styrelsesdirektør se frem til en lektietung sommerperiode forude, hvor hængekøjelæsningen har ændret karakter.

Det drejer sig nu om at få læst op på de nye opgaver og få forberedt sig til efterårets strabadser.  

"Nu skal jeg have overblik over mine opgaver på den korte bane. Der er godt gang i rigtig store dele af arbejdet med sammenhængsreformen allerede, så for mig hander det om at få lagt nogle planer og aktiviteter omkring det. Så skal jeg have talt med aktører og interessenter, men dem kender jeg gudskelov mange af i forvejen," forklarer Lars Frelle Petersen. 

Blandt de opgaver, der venter afdelingschefen foruden sammenhængsreformen, er en stor afbureaukratiseringsindsats, en større ledelsesdiskussion om den offentlige sektor og så ligger hele debatten og lurer omkring en tidssvarende offentlige sektor.

Mere tid på kontoret

Når Lars Frelle Petersen fra i dag har indtaget sit nye kontor på Slotsholmen, så kan han ligeså godt finde sig tilrette.

I følge ham selv kommer der nemlig til at gå mindre tid med at okse rundt i offentligheden for at være en stemme i debatter om digitalisering. 
 
"Jeg får en bredere dagsorden, som jeg skal tage vare på, så der er en del ting, jeg skal lære og sætte mig ind i. Det betyder nok også, at jeg praktisk kommer til at sidde mere på min stol ved mit skrivebord, end jeg har gjort tidligere,"  siger Lars Frelle Petersen.

Farvel til den den offentlige debat

Og netop den øgede tid på kontoret erkender Lars Frelle Petersen vil give mindre tid til at deltage i den offentlige debat. 

"Jeg kommer til at arbejde tættere på en minister og hjælpe hende i hverdagen, så jeg får nok en lidt mindre fremtrædende rolle sådan i den brede offentlighed," siger Lars Frelle-Petersen. 

Så vi kommer til at se dig mindre i den offentlige debat?

"Ja, det kan sagtens være. Det kommer i hvert fald ikke til at fylde ligeså meget for mig, som det har gjort."

Læs også: Han er statens mest magtfulde it-boss: Her er Danmarks it-plan for 2016

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S