Mærsk-medarbejdere modtog falske Microsoft-opkald under Petya-angreb

It-kriminelle greb til knoglen for at ramme Mærsk under sidste uges store cyberangreb

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Dagen efter Petya-ormen havde ramt Mærsk, begyndte det danske verdensselskab at modtage opkald fra falske Microsoft-supportere.

Det skriver DR på baggrund af en internt notits, som blev sendt ud til Mærsk-ansatte onsdag i sidste uge.

“Vi er blevet gjort opmærksomme på , at folk, der efterligner Microsoft, ringer til medarbejdere og beder dem om at tænde deres computere. Dette er et scam-opkald og bør ignoreres straks,” skriver Mærsk i den interne besked.

Havde det lykkedes de it-kriminelle at lokke Mærsk-ansatte til at tænde inficerede computerne igen, kunne det havde forværret situationen, og flere computere kunne blive smittet med Petya-ormen.

Sikkerhedsekspert Simon Enna Wesche fortæller til DR, at det blot bekræfter, at angrebet kan have været målrettet.

“At der pludselig er telefonopkald mod virksomheden understøtter, at det her er angreb er ment alvorligt. Det tyder på, at Mærsk bliver et decideret terrormål,” siger Simon Enna Wesche til DR.

Læs også: Sikkerhedseksperter: Petya er ikke ransomware, det er meget værre og langt mere alvorligt

Han tilføjer dog, at det kan være en tilfældighed, at falske it-supportere ringer på netop dette tidspunkt, og at Mærsk derfor har været forsøgt ramt af to forskellige angreb.

Petya-ormen lammede store internationale virksomheder i sidste uge, hvor særligt Mærsk og den amerikanske medicinvirksomhed Merck blev hårdt ramt.

De fleste angreb skete dog i Ukraine, hvor Microsoft mener, at over 70 procent af alle angreb fandt sted. Det er også her at smitten menes at have startet.

Læs også: Hårdt ramt: Mærsk tjekker 80.000 servere for Petya-ransomware

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Udlændingestyrelsen

Udlændingestyrelsen søger udviklingschef til Koncern IT

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Full Stack Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura