Mærsk-medarbejdere modtog falske Microsoft-opkald under Petya-angreb

It-kriminelle greb til knoglen for at ramme Mærsk under sidste uges store cyberangreb

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Dagen efter Petya-ormen havde ramt Mærsk, begyndte det danske verdensselskab at modtage opkald fra falske Microsoft-supportere.

Det skriver DR på baggrund af en internt notits, som blev sendt ud til Mærsk-ansatte onsdag i sidste uge.

“Vi er blevet gjort opmærksomme på , at folk, der efterligner Microsoft, ringer til medarbejdere og beder dem om at tænde deres computere. Dette er et scam-opkald og bør ignoreres straks,” skriver Mærsk i den interne besked.

Havde det lykkedes de it-kriminelle at lokke Mærsk-ansatte til at tænde inficerede computerne igen, kunne det havde forværret situationen, og flere computere kunne blive smittet med Petya-ormen.

Sikkerhedsekspert Simon Enna Wesche fortæller til DR, at det blot bekræfter, at angrebet kan have været målrettet.

“At der pludselig er telefonopkald mod virksomheden understøtter, at det her er angreb er ment alvorligt. Det tyder på, at Mærsk bliver et decideret terrormål,” siger Simon Enna Wesche til DR.

Læs også: Sikkerhedseksperter: Petya er ikke ransomware, det er meget værre og langt mere alvorligt

Han tilføjer dog, at det kan være en tilfældighed, at falske it-supportere ringer på netop dette tidspunkt, og at Mærsk derfor har været forsøgt ramt af to forskellige angreb.

Petya-ormen lammede store internationale virksomheder i sidste uge, hvor særligt Mærsk og den amerikanske medicinvirksomhed Merck blev hårdt ramt.

De fleste angreb skete dog i Ukraine, hvor Microsoft mener, at over 70 procent af alle angreb fandt sted. Det er også her at smitten menes at have startet.

Læs også: Hårdt ramt: Mærsk tjekker 80.000 servere for Petya-ransomware

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job