Mærsk-medarbejdere modtog falske Microsoft-opkald under Petya-angreb

It-kriminelle greb til knoglen for at ramme Mærsk under sidste uges store cyberangreb

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Dagen efter Petya-ormen havde ramt Mærsk, begyndte det danske verdensselskab at modtage opkald fra falske Microsoft-supportere.

Det skriver DR på baggrund af en internt notits, som blev sendt ud til Mærsk-ansatte onsdag i sidste uge.

“Vi er blevet gjort opmærksomme på , at folk, der efterligner Microsoft, ringer til medarbejdere og beder dem om at tænde deres computere. Dette er et scam-opkald og bør ignoreres straks,” skriver Mærsk i den interne besked.

Havde det lykkedes de it-kriminelle at lokke Mærsk-ansatte til at tænde inficerede computerne igen, kunne det havde forværret situationen, og flere computere kunne blive smittet med Petya-ormen.

Sikkerhedsekspert Simon Enna Wesche fortæller til DR, at det blot bekræfter, at angrebet kan have været målrettet.

“At der pludselig er telefonopkald mod virksomheden understøtter, at det her er angreb er ment alvorligt. Det tyder på, at Mærsk bliver et decideret terrormål,” siger Simon Enna Wesche til DR.

Læs også: Sikkerhedseksperter: Petya er ikke ransomware, det er meget værre og langt mere alvorligt

Han tilføjer dog, at det kan være en tilfældighed, at falske it-supportere ringer på netop dette tidspunkt, og at Mærsk derfor har været forsøgt ramt af to forskellige angreb.

Petya-ormen lammede store internationale virksomheder i sidste uge, hvor særligt Mærsk og den amerikanske medicinvirksomhed Merck blev hårdt ramt.

De fleste angreb skete dog i Ukraine, hvor Microsoft mener, at over 70 procent af alle angreb fandt sted. Det er også her at smitten menes at have startet.

Læs også: Hårdt ramt: Mærsk tjekker 80.000 servere for Petya-ransomware

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura