Mærsk-medarbejdere modtog falske Microsoft-opkald under Petya-angreb

It-kriminelle greb til knoglen for at ramme Mærsk under sidste uges store cyberangreb

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Dagen efter Petya-ormen havde ramt Mærsk, begyndte det danske verdensselskab at modtage opkald fra falske Microsoft-supportere.

Det skriver DR på baggrund af en internt notits, som blev sendt ud til Mærsk-ansatte onsdag i sidste uge.

“Vi er blevet gjort opmærksomme på , at folk, der efterligner Microsoft, ringer til medarbejdere og beder dem om at tænde deres computere. Dette er et scam-opkald og bør ignoreres straks,” skriver Mærsk i den interne besked.

Havde det lykkedes de it-kriminelle at lokke Mærsk-ansatte til at tænde inficerede computerne igen, kunne det havde forværret situationen, og flere computere kunne blive smittet med Petya-ormen.

Sikkerhedsekspert Simon Enna Wesche fortæller til DR, at det blot bekræfter, at angrebet kan have været målrettet.

“At der pludselig er telefonopkald mod virksomheden understøtter, at det her er angreb er ment alvorligt. Det tyder på, at Mærsk bliver et decideret terrormål,” siger Simon Enna Wesche til DR.

Læs også: Sikkerhedseksperter: Petya er ikke ransomware, det er meget værre og langt mere alvorligt

Han tilføjer dog, at det kan være en tilfældighed, at falske it-supportere ringer på netop dette tidspunkt, og at Mærsk derfor har været forsøgt ramt af to forskellige angreb.

Petya-ormen lammede store internationale virksomheder i sidste uge, hvor særligt Mærsk og den amerikanske medicinvirksomhed Merck blev hårdt ramt.

De fleste angreb skete dog i Ukraine, hvor Microsoft mener, at over 70 procent af alle angreb fandt sted. Det er også her at smitten menes at have startet.

Læs også: Hårdt ramt: Mærsk tjekker 80.000 servere for Petya-ransomware

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S