Apple slog to tredjedele af markedet: Tim Cook modtager kæmpebonus

Apple har over de seneste tre år slået to tredjedele af USA's største 500 selskaber i vækst. Det udløser kæmpebonus til topchef Tim Cook.

Artikel top billede

Apple topchef, Tim Cook, bliver som mange andre topchefer i vid udstrækning aflønnet i forhold til selskabets resultater.

Derfor smitter det direkte af på hans bankbog, når Apple har vind i sejlene. Og det har selskabet for tiden.

Faktisk har Apple over seneste tre år performet bedre end to tredjedele af selskaberne på den såkaldte S&P 500-liste, som er 500 store, børsnoterede amerikanske virksomheder.

Det udløser nu en gigantbonus til Tim Cook, der ifølge en meddelelse til det amerikanske finanstilsyn har modtaget Apple-aktier for 89 millioner dollar - 550 millioner kroner.

Aktierne har han solgt omgående og fraregnet skatter og lignende, har det betydet, at Tim Cook har hævet 265 millioner kroner i kontanter, som han har sat ind på sin bankkonto.

Tim Cook er allerede god for mere end fem milliarder kroner. Han meddelte i 2015, at han agter at donere det meste af sin formue på dengang til velgørende formål - dog først efter, at han har finansieret sin nevøs uddannelse. Tim Cook har ikke selv børn.

Han har en fast månedsløn på 4,5 millioner kroner, hvilket gør ham til en af de lavestlønnede topchefer blandt virksomhederne på S&P 500-listen.

Tim Cook overtog ledelsen af Apple i 2011 før den berømte Steve Jobs’ død i oktober 2011.

Den nuværende store aktieudbetaling er en del af en aftale, som han ved sin tiltrædelse blev stillet i udsigt.

Dengang havde den fulde pakke en samlet værdi på 380 millioner dollar, men Apples aktiekurs er steget voldsomt siden. Det betyder, at Tim Cook med den nuværende aktiekurs har udsigt til yderligere 484 millioner dollar i takt med, at aktierne bliver solgt.

Kurserne kan dog som bekendt både stige og falde. Apples aktiekurs er steget med næsten 40 procent siden nytår.

Det kan du læse mere om her: Apples aktiekurs slår alle rekorder: Når højeste niveau nogensinde på forventning om nyt produkt

Selskabet præsenterer om et par uger en ny iPhone, og der er store forventninger til den nye model, efter både iPhone 6 og iPhone 7 er blevet bestsellere.

Du kan se Apples indberetning til den amerikanske Securities and Exchange Commission her.

Læs også:

Apples pengetank er federe end nogensinde før - men hvad vil virksomheden bruge pengene på?

Otte tegn på at Apple er [b]Tim Cooks firma nu - og ikke [b]Steve Jobs[/b]'

Vild rekord: Apple har 1,7 billioner kroner kontant på bankbogen - hvad skal der ske med alle de penge?
[/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S